حداکثر مدت استفاده از مستمری بیکاری چقدر است؟

2
104
بیمه بیکاری
بیمه بیکاری

پاراف حداکثر مدت استفاده از مستمری بیکاری چقدر است؟ : در صورتی که بیکاری شما به صورت غیر ارادی اتفاق افتاده باشد، یعنی خودتان استعفا نکرده باشید، می توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید.

در صورتی که سن افراد بیکار شده، 55 سال و بیشتر باشد، طبق تبصره ماده 7 قانون بیمه بیکاری می توانند «مادامی که مشغول به کار نشده اند تا رسیدن به سن بازنشستگی تحت پوشش بیمه بیکاری باقی بمانند.» مقرری بیمه بیکاری از نخستین روز بیکار شدن کارگر قابل پرداخت است.

توجه کنید که برای اعلام بیکاری، فقط یک ماه پس از بیکار شدن فرصت دارید؛ البته این مدت، در شرایطی خاص، تا دو ماه نیز قابل تمدید است. ثانیا،ً می توانید با مراجعه به شعبه ای که در آن حق بیمه شما پرداخت می‌شده است، سابقه حضور داوطلبانه در جبهه و نیز مدت خدمت سربازی را بر سابقه بیمه خود بیفزایید.

رسیدگی به موجه یا ناموجه بودن اخراج کارگر، در صلاحیت هیئت حل اختلافی است که مطابق قانون در ادارات کار تشکیل می شود. طبق ماده 165 قانون کار «در صورتی که هیئت حل اختلاف، اخراج کارگر را غیر موجه تشخیص داد، حکم بازگشت کارگر اخراجی و پرداخت حق السعی او را از تاریخ اخراج صادر می کند و در غیر این صورت ( موجه بودن اخراج)، کارگر، مشمول اخذ حق سنوات به میزان مندرج در ماده ۲۷ این قانون خواهد بود.» بر اساس تبصره این ماده از قانون کار، «چنانچه کارگر نخواهد به واحد مربوط بازگردد، کارفرما مکلف است که بر اساس سابقه خدمت کارگر، به نسبت هر سال ۴۵ روز مزد و حقوق به وی بپردازد.» همچنین، مطابق ماده 166 قانون کار، «آرای قطعی صادره از طرف مراجع حل اختلاف کار، لازم الاجرا بوده و به وسیله اجرای احکام دادگستری به مورد اجرا گذارده خواهد شد.»

پرسش و پاسخ بیمه بیکاری

 • سئوال 1 : یک سال بیمه بیکاری دریافت کردم و چند ماه به پایان آن مانده بود که کار جدیدی پیدا کردم و مشغول به کار شدم،‌ البته بدون بیمه. کارشناس تامین‌اجتماعی به منزل ما مراجعه کرد و خانواده‌ام بدون اطلاع از شرایط به کارشناس گفتند که در شرکت کار می‌کنم. البته آدرس شرکت را ندادند. با این اوصاف چه شرایطی برای من پیش خواهد آمد؟ آیا مقرری بیمه بیکاری که من به‌شدت به آن احتیاج دارم، قطع خواهد شد یا باید جریمه پرداخت کنم؟

پاسخ: شما باید اشتغال مجدد خود را به شعبه تامین‌اجتماعی گزارش می‌کردید. طبیعی است که مقرری بیمه بیکاری شما قطع خواهد شد و باید مبالغی که از زمان اشتغال من‌غیرحق دریافت کرده‌اید به سازمان بازگردانده شود. البته بابت پنهان داشتن اشتغال جریمه‌ای به شما تعلق نخواهد گرفت.

 • سئوال 2 : کارمند پیمانی دادگستری بودم و ده سال سابقه بیمه تامین‌اجتماعی دارم. سه سال قبل به دلیلی بیکار شدم. در دیوان عدالت اداری نیز همان رأی را بعد از دو سال تایید کردند. هیچ‌گونه حق سنوات و پولی به من پرداخت نشد. به اداره کار مراجعه کردم، گفتند چون کارمند هستی بیمه بیکاری به شما تعلق نمی‌گیرد. آیا واقعا همین‌طور است؟ من برای ادامه بیمه‌ام که بازنشستگی داشته باشد باید چه کار کنم؟ در این سه سال هم هیچ جا شاغل نبوده و بیمه پرداخت نکرده‌ام.

پاسخ: در قانون بیمه بیکاری فقط مشمولین قانون کار تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفته‌اند و کارفرما موظف است هر ماه ۳ درصد حق‌بیمه را، علاوه بر حق‌بیمه تامین‌اجتماعی، بابت کارکنان خود به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت کند. بر اساس ضوابط این قانون، مشمولین قانون مدیریت خدمات کشوری و سایر مشمولین استخدامی ازجمله کارمندان پیمانی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری نمی‌شوند. در مورد پرسش دوم شما نیز لازم به توضیح است که سوابق شما در صندوق تامین‌اجتماعی محفوظ است و در صورت اشتغال مجدد می‌توانید بیمه خود را کامل کنید، تا شرایط بازنشستگی را احراز کنید. در صورت عدم اشتغال در کارگاه‌های مشمول قانون کار، از طریق بیمه اختیاری و با پرداخت حق‌بیمه مربوطه می‌توانید بیمه خود را ادامه دهید و آن را تکمیل کنید. وقفه در پرداخت حق‌بیمه در خصوص بازنشستگی مشکلی به وجود نمی‌آورد، البته در مدتی که حق‌بیمه پرداخت نکرده‌اید سابقه‌ای برای شما منظور نمی‌شود.

 • سئوال 3 : در شرکتی مشغول به کار بودم. با توجه به حادثه‌ای که برایم رخ داد، بعد از مدتی مشمول دریافت مستمری ازکارافتادگی جزئی شدم. بعد از دو سال، به دلیل اینکه در شرکت کارایی لازم را نداشتم با من قرارداد نبستند و بیکار شدم. در حال حاضر از بیمه بیکاری استفاده می‌کنم. چند سوال دارم: – تا چه زمانی مقرری ازکارافتادگی جزئی به من پرداخت می‌شود؟ – با توجه به وضعیتم دیگر هیچ شرکت و موسسه‌ای حاضر به اشتغال من نیست. پس از اتمام دوره دریافت مقرری بیمه بیکاری چگونه می‌توانم تا زمان بازنشستگی بیمه‌ام را ادامه بدهم؟ – در صورت بازنشستگی، باز هم مستمری ازکارافتادگی جزئی به من پرداخت می‌شود یا خیر؟

پاسخ : ازکارافتادگی جزئی تا زمان احراز بازنشستگی یا ازکارافتادگی کلی به شما پرداخت می‌شود و با اشتغال مجدد قطع نمی‌شود. بعد از خاتمه مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری، به هرحال باید کاری سبک و متناسب با وضعیت جسمی خود پیدا کنید تا بتوانید بیمه خود را ادامه دهید. البته در صورت عدم اشتغال نیز می‌توانید خود را بیمه اختیاری کنید و تا رسیدن به شرایط بازنشستگی حق‌بیمه را خودتان بپردازید. با حصول بازنشستگی پرداخت مستمری ازکارافتادگی جزئی منتفی می‌شود.

 • سئوال 4 : حدود سه سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارم. اگر شرایط گرفتن بیمه بیکاری را داشته باشم، با توجه به اینکه مجرد هستم، امکان دارد میزان حقوق دریافتی‌ام کمتر از حداقل حقوق باشد یا در هر صورت ۹۳۰ هزار تومان در ماه را می‌گیرم؟

پاسخ : حداقل مقرری برای بیمه بیکاری ۵۵ درصد حقوق مبنای حق‌بیمه و حداکثر آن ۸۰ درصد حقوق است که البته در هر صورت از حداقل حقوق سال مربوطه کمتر نخواهد بود. بنابراین در سال جاری حداقل ۹۳۰ هزار تومان به شما تعلق خواهد گرفت.

 • سئوال 5 : چگونه می‌توانم بیمه اختیاری برای خود رد کنم که شامل خدمات بیمه اجباری ازجمله بیمه بیکاری و بارداری و… نیز شود؟ اگر شخصی از بیمه بیکاری استفاده کند و طی این مدت در آژانس مشغول به کار شود آیا تخلف محسوب می‌شود یا خیر؟

پاسخ : بیمه اختیاری دارای تعهداتی مثل بیمه بیکاری و غرامت دستمزد نیست. فقط بیمه‌های اجباری مزایای فوق را دارند. درباره سوال دوم، هرگونه اشتغالی که موجب کسب درآمد شود با اخذ مقرری بیمه بیکاری مغایرت دارد. هرگونه اشتغال مجدد باید به شعبه تامین‌اجتماعی و اداره کار گزارش شود.

 • سئوال 6 : سه سال از بیمه بیکاری استفاده کردم و بلافاصله پس از اتمام آن شروع به کار کردم. دو ماه دیگر با شرایط ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن بازنشسته می‌شوم و حقوق دو سال بیمه بیکاری من در حداقل بوده است. با این شرایط حقوق بازنشستگی من چقدر می‌شود؟ آیا حق بن و مسکن به حقوقم اضافه می‌شود. در لیست سابقه من ۱۲۲ روز کار سخت و زیان‌آور نوشته شده، به چه معناست؟

پاسخ : مبنای محاسبه مستمری بازنشستگی میانگین حقوق دو سال آخر خدمت است که بر اساس آن حق‌بیمه پرداخت شده است و می‌تواند مقرری بیمه بیکاری هم جزئی از آن باشد. مبلغ به‌دست‌آمده ضرب در سنوات پرداخت حق‌بیمه می‌شود و سپس تقسیم بر ۳۰ می‌شود. با توجه به ماده ۱۱۱ قانون تامین‌اجتماعی، مبلغ نهایی مستمری در هر صورت کمتر از حداقل حقوق سال مربوطه نخواهد بود. بنابراین با توجه به اینکه با ۲۰ سال سابقه قصد بازنشستگی دارید ۲۰ روز حقوق دریافت خواهید کرد که از حداقل حقوق کمتر نخواهد بود. بن و حق مسکن به همه مستمری‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت می‌شود، ولی این مبالغ با حق مسکن و بن قانون کار متفاوت است. سوابق سخت و زیان‌آور به ازای هرسال شش ماه سنوات ارفاقی دارد.خراسان.

برای آگاهی از آخرین اخبار اداری، شغلی، مالی و اقتصادی با کانال پاراف در تلگرام همراه شوید: عضویت در کانال پاراف

2 دیدگاه ها

 1. با عرض سلام وخسته نباشید
  بنده سه الی چهار سال تهران بودم و سابقه بیمه دارم…که ۹۶/۰۵/۱۵
  بیکار شدم
  یکی دو ماه دنبال کار بودم که کاری گیرم نیومد
  الان مورخ ۹۶/۰۷/۱۵
  خراسان رضوی –سبزوار-مراجعه کردم واسه بیمه بیکاری ….میگن چون بیشتر از یه ماه رد شده….دگ نمیتونی واسه بیمه بیکاری اقدام کنی
  اخه این عدالته
  به شماره ۱۴۲۰ رسیدگی مشکلات مردم زنگ زدم……با لحن خیلی بدی مواجه شدم
  بنظرتون چیکار کنم؟
  تشکر

  • با سلام.به اداره کار مراجعه کنید. ولی در هر حال محدودیت هایی برای زمان بیکاری و اعلام بیکاری وجود دارد.

یک دیدگاه بفرستید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید