سفر و گردش به شهر چهار بهار

0
25
سفر و گردش به شهر چهار بهار
سفر و گردش به شهر چهار بهار
سفر و گردش به شهر چهار بهارReviewed by پاراف on Sep 4Rating:

پاراف سفر و گردش به شهر چهار بهار : چابهار که به خاطر آب و هوای بهاری و معتدلش بهش “چهار بهار” میگن، یکی از مناطق آزاد هفت گانه ایرانه که تنها بندر اقیانوسی کشوره. اینجا بهشت گمشده ایرانه و زیبایی های طبیعیش اونقدر زیاده که این منطقه رو جزء بی نظیرترین مناطق آزاد ایران کرده، زیبایی هایی نظیر کوههای بدلند یا مریخی که ازمنحصربه‌ فردترین کوه های ایران هستن، پدیده موج فشان دریا که ارتفاعش در فصل بادهای موسمی به ۲۰ متر می‌رسه، گل فشان که یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های ژئو توریسمیه که فقط توی چابهار میشه دید و رودخانه باهو کلات و گاندو که زیستگاه تمساح پوزه کوتاه، از نادرترین انواع تمساح در جهانه و تالاب صورتی رنگ لیپار که یکی از پنج چشمه رنگی جهانه.

می‌تونین سری هم به کوه های تاریخی شهبازبند در روستای تاریخی تیس، ساختمان تلگرافخانه انگلیسی‌ها، مسجد جامع تیس، بقعه سید غلام رسول، ساحل شنی تیس، قلعه پرتغالی‌ها، درختان انجیر معابد، رودخانه باهو کلات و گاندو، اسكله كنارک و ساحل صخره‌ای پزم که از مناطق دیدنی و جذاب چابهار هستن، بزنین.

مردم چابهار هم مثل تمام شهرهای دیگه خوراک های محلی و مخصوص خودشون رو دارن که با توجه به اقلیم و شیوه زندگیشون بر محصولات دریایی خصوصا ماهی و خرما تکیه داره. خوراک خرما از مهمترین خوراک های چابهار و کنک هم نوعی حلواست که از خرما ساخته می شه.

برای سفر کردن به چابهار راه های زیادی مثل استفاده از ماشین شخصی، هواپیما، قطار و راه های دریایی وجود داره. ساده ترین راه سفر با هواپیماست که طولانی‌ترین مسیر پروازی در کشوره. مسیر جاده‌ای تهران تا چابهار حدود 2000 کیلومتره که اگه بخواین با ماشین شخصی تون سفر کنین، به دلیل طولانی بودن مسیر باید حداقل یک شب رو در یکی از شهرهای بین راه بگذرونین.

بر خلاف تصور، هتل‌ های کمی در چابهار وجود داره که هتل لیپار و هتل بین المللی لاله جزء بهترین هتل‌ های چابهار به حساب میان که سطح قیمت متوسطی دارن. هتل سپیده و مهمانسرای کشتیرانی از جمله مکان‌های اقامتی هستن که می‌تونین در اونها اقامت کنین.

درسفر به چابهار حتماً سری به بازار میوه و تره بار این شهر هم بزنید تا با چند نوع میوه جدید آشنا بشید. میوه گرمسیری گواوا(Guava) یا زیتون محلی یکی ازاین میوه هاست که مردم چابهار معتقدند برای معده مفیده.

بتو ماش ، شودوده ، بتو هوارى ، ماشینگ ، پاکگین ماهیک ، کورک ، گلو هک ، ناروش ، کیش و دلگ از غذاهای محلی این استانه که می‌تونین این غذاها رو در رستوران بلوچ امتحان کنین. رستوران تهران و رستوران هتل لیپار از جمله رستوران‌های خوب چابهار به حساب میان.

بازارها و مراکز تجاری منطقه آزاد چابهار یکی از جاذبه‌های ویژه این بندر محسوب میشن که بازارهای پردیس، صالحیار، صدف، فردوس و تیس از پر رونق‌ترین بازارهای این شهر به حساب میان و خیلی هم شبیه به مراکز خرید کیش ساخته شدن. از سوغاتی های معروف چابهار می‌شه به صنایع دستی و نان‌های محلی اشاره کرد که شامل سوزن دوزی و گلابتون دوزی و نان‌ های محلی مثل تینى،گجرى سنت یا نان تنورى، نان مخصوص عشایر و نان ذرت میشه.

یک دیدگاه بفرستید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید