آیا حقوق های نجومی بر می گردد؟ + جوابیه دولت

0
122
آیا حقوق های نجومی بر می گردد؟
آیا حقوق های نجومی بر می گردد؟

پاراف آیا حقوق های نجومی بر می گردد؟ : هیئت وزیران در مصوبه‌ای جدید، تبصره‌ای که در آن ضوابط تعیین حداکثر دریافتی کارکنان و مدیران شرکت‌ها ی دولتی از جمله شرکت ملی نفت و بانک مرکزی تعیین می‌شد را حذف کرد.

این تصمیم این نگرانی را ایجاد می‌کند که با این مصوبه شرط رعایت سقف مشخص در پرداخت به کارکنان موسسات شرکت‌ها ی دولتی و موسسات عمومی غیر دولتی حذف شود. موضوعی که نگرانی جدی در خصوص برگشت حقوق‌ها ی نجومی ایجاد می‌کند.

ماجرا از این قرار است که 26 فروردین ماه امسال، هیئت وزیران در مصوبه‌ای به شماره 5700/ ت 54204ه ضوابط پرداخت حقوق و افزایش حقوق کارکنان دولت در سال جاری را تعیین و ابلاغ کرده‌است.

بر این اساس میزان افزایش حقوق 10 درصد و حداقل پرداختی یک میلیون و 35 هزار تومان تعیین شد. اما ماده سوم این مصوبه یک تبصره جهت تعیین سقف پرداختی به مدیران و کارکنان داشت. متن این تبصره به این شرح است که: “رعایت مفاد مواد (75) و (84) قانون الحاق بخشی از مقررات مالی دولت(2) – مصوب 1393- الزامی است”. نگاهی به دو ماده 75 و 84 قانون مذکور در این تبصره نشان می‌دهد که این مواد مشخصا مربوط به ضوابط تعیین سقف پرداختی است. مثلا در ماده 84 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، مورخ 4 اسفند 93 آمده است: “ناخالص حقوق و مزایای دریافتی مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها ی دولتی و غیردولتی که به نحوی از انحاء وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی می‌باشند باید حداکثر از ده برابر حداقل حقوق مصوب سالانه شورای‌عالی کار بیشتر نباشد”.

مسئله این است که هیئت دولت در مصوبه هفته پیش خود این تبصره را حذف کرده است. متن این مصوبه به این شرح است:”هیئت وزیران در جلسه 18 تیرماه 96 به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و به استناد اصل 138 قانون اساسی تصویب کرد: تبصره بنده (3) تصویب نامه شماره 5700/ت54204ه مورخ 26/1/96 حذف شود”. به این ترتیب تبصره‌ای که به موجب آن ضوابط تعیین سقف پرداختی به مدیران تعیین شده بود خذف می‌گردد.

در همین حال پیگیری خراسان برای دریافت توضیحات مسئولان دولتی به نتیجه‌ای نرسید. یک مقام در شورای عالی اطلاع رسانی دولت که خواست نامش فاش نشود، در گفت و گو با خراسان درباره این مصوبه ابراز بی اطلاعی کرد و توضیحی نیز تا زمان تنظیم این گزارش (21:45) ارائه نشد. در هر صورت ضروری است هر چه سریعتر مسئولان دولتی درباره این مصوبه و تاثیر آن در بازگشت حقوق‌ها ی نجومی شفاف سازی کنند.

آیا با حذف این تبصره مجوز بازگشت حقوق‌های نجومی صادر نشده است؟ چه اتفاقی افتاده است که در فروردین ماه این تبصره تصویب و در تیرماه حذف شده است؟ با توجه به این‌که دولت خلاف بیانیه سال پیش آقای رئیس‌جمهور هنوز لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری را به مجلس ارائه نکرده است، چه راهکاری برای عدم بازگشت حقوق‌های نجومی پیش‌بینی شده است.خراسان.

جوابیه دولت

«پیرو درج گزارشی در صفحه اول روزنامه خراسان در تاریخ 25 تیر 1396 با تیتر “مصوبه جنجالی هیئت دولت؛ حقوق های نجومی بر می گردد؟” نکات ذیل و همچنین توضیحات سازمان امور استخدامی و اداری کشور (بند4تا 7) به استحضار ملت شریف ایران و خوانندگان روزنامه خراسان می رسد:

1- دولت در موضوع پرداخت غیرمتعارف با دستور قاطع و انقلابی رئیس جمهور وارد عمل شده و ضمن اصلاح ساختارهای معیوب که میراث گذشتگان بوده است علاوه بر استیفای حقوق های خارج از عرف و بازگرداندن آنها به بیت المال زمینه بروز موارد مشابه را به صورت کامل مسدود کرد به گونه ای که با قاطعیت می توان گفت که موضوع پرداخت های غیرمتعارف در “دولت” پایان یافته است.

2- پیرو انتشار عباراتی چون “پیگیری خراسان برای دریافت توضیحات مسئولان دولتی به نتیجه‌ای نرسید ” یا ” توضیحی تا زمان تنظیم این گزارش (21:45) ارائه نشد” به استحضار می رساند خبرنگار و دبیر اقتصادی روزنامه خراسان از ساعت 20:30 با برخی همکاران دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت تماس گرفته و با توجه به عدم امکان پیگیری در ساعت مذکور از ایشان دعوت می شود تا روز یکشنبه اطلاعات دقیق و تکمیلی از بخش های ذی ربط اخذ و ارسال گردد. اما به نظر می رسد که گزارش روزنامه خراسان از پیش تهیه شده و صرفا برای افزودن چاشنی اتهام به دولت برای عدم پاسخگویی در موضوع مورد اشاره 2 تماس تلفنی گرفته شده است. بازنشر و تبلیغ گسترده این گزارش ازساعات ابتدایی شب گذشته در کانال مدیرمسئول روزنامه خراسان و سایر رسانه های مرتبط از جمله دلایل موید این گزاره است.

3- همچنین ادعا شده که “یک مقام در شورای عالی اطلاع رسانی دولت که خواست نامش فاش نشود، در گفت و گو با خراسان درباره این مصوبه ابراز بی اطلاعی کرد”. مقتضی است روزنامه خراسان با قید فوریت نام و مشخصات مقام مذکور را منتشر نماید در غیر این صورت موضوع از طریق مراجع حقوقی ذی ربط پیگیری خواهد شد.

4- سقف خالص پرداختی ماهیانه مقامات ارشد سیاسی بر اساس بند (۲) مصوبه جلسه مورخ ۲۳/۴/۱۳۹۵ شورای حقوق و دستمزد (موضوع ابلاغیه شماره 647444 مورخ ۱۱/۵/۱۳۹۵ سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت) تا میزان۱۰ میلیون تومان تعیین شده است و تاکنون هیچ گونه افزایشی در مورد این مقامات اعمال نشده است.

5- سقف خالص پرداختی سایر مقامات و کلیه مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی مشمول ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری براساس بند (۳) همان مصوبه تعیین و ابلاغ شده است و در سال جاری به استناد تصویب‌نامه شماره 570/ت 54204 مورخ 96.4.27 هیئت وزیران به میزان ۱۰ درصد افزایش یافته است.

6- حذف تبصره بند(۳) تصویب‌نامه مورد اشاره صرفا با توجه به رای هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری صورت گرفته است که به موجب این رای با توجه به تمدید دوره آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری توسط مجلس شورای اسلامی – که تقنین جدید تلقی می‌گردد- احکام قانون مدیریت خدمات کشوری در خصوص اعضای هیئت مدیره شرکت‌های دولتی حاکم بوده و حکم مواد ۷۵و ۸۴ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) که مصوب ۴ اسفند ۱۳۹۳ است صرفا شامل شرکت‌های غیردولتی که به نحوی از انحا وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی می‌باشند، بوده و لغو این تبصره برای رفع ابهام ذی حسابی دستگاه های اجرایی صورت گرفته است.

7- لازم به توضیح است که با توجه به تمدید دوره اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری در سال های ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ عملا ماده ۸۴ قانون الحاق (۲) در خصوص شرکت‌های دولتی اجرا نشده است. بنابراین تاکید می‌شود که در خصوص مبانی پرداخت حقوق و مزایای اعضای هیئت مدیره شرکت‌های دولتی هیچ گونه تغییری نسبت به مصوبه سال گذشته شورای حقوق و دستمزد به جز افزایش ۱۰ درصدی مربوط به همه کارکنان دولت صورت نگرفته است.دولت.

برای آگاهی از آخرین اخبار اداری، شغلی، مالی و اقتصادی با کانال پاراف در تلگرام همراه شوید: عضویت در کانال پاراف

یک دیدگاه بفرستید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید