دلیل عملی نشدن قانون جامع ایثارگران در برخی دستگاه های دولتی، انتظارات ایثارگران از دولت دوازدهم

0
165
ایثارگران
ایثارگران

پاراف دلیل عملی نشدن قانون جامع ایثارگران در برخی دستگاه های دولتی، انتظارات ایثارگران از دولت دوازدهم : دکتر غلامرضا یاوند عباسی مشاور وزیر کشور و مسئول هماهنگی امور ایثارگران وزارت کشور  در حاشیه سومین همایش امور ایثارگران دستگاه های اجرایی استان البرز که در شرکت نیروی برق البرز برگزار شد، گفت که دلیل اصلی عملی نشدن قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در برخی از دستگاه های اجرایی سوء برداشت ها یا کارشکنی در اجرای آن است.

وی با بیان اینکه قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ابلاغ شده، افزود: این قانون در دولت دهم تصویب شد ولی آن را ابلاغ نکرد.

ابتدای دولت یازدهم این قانون به دستگاه ها ابلاغ شد و بخش زیادی از این قانون هم اجرایی شده است و بخش دیگری از آن هم هنوز اجرایی نشده است زیرا می گویند این ها نیازمند آیین نامه است.

در دولت یازدهم این آیین نامه ها تدوین شد ولی تعدادی هنوز در نوبت تصویب قرار دارند و قسمت هایی که هنوز مصوب نشده در نوبت است زیرا کمیسیون های دولت فقط این قوانین را ندارند و هر روز کار کارشناسی می کنند.

در اجرای این قانون بعضی از دستگاه ها از بعضی دیگر جلوتر هستند و در بخش های دیگری شاید عقب تر از دستگاه های دیگر باشند.

این قانون آنطور که رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در گزارش هایش هست حدود 80 درصد اجرایی شده است. در بعضی از دستگاه ها مشکل داریم، به طور مثال در وزارت کشور در تمام استانداری ها ، سازمان ثبت احوال و مدیریت بحران اجرا شده ولی در سازمان شهرداری ها مشکل داریم که به خاطر برداشت های مختلفی است که از قانون شده است.

دستگاه هایی که در قبال اجرای این قانون ایستادگی می کنند می گویند این قانون نیازمند آیین نامه است و ما می گوییم که نیازی به آیین نامه ندارد.

وی ادامه داد: در سازمان شهرداری ها چندین جلسه داشتیم، خوشبختانه توانستیم به تازگی به توافقاتی برای حل مشکل برسیم. در بعضی از دستگاه ها به خاطر سوء برداشت یا بعضی از کارشکنی ها این قانون آنگونه که باید عمل نشده است.

یاوند عباسی گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم خیلی از مواد قانونی این آیین نامه اجرایی شده است؛ به طور مثال مواد 51 آن اجرا شده یا در مورد تطبیق حقوق جانبازان حالت اشتغال با نیروهای مسلح که اکنون در کمتر دستگاهی اجرا شده و موضوع ماده 40 قانون جامع است در وزارت ارشاد عمل شده است.ایرنا.

انتظارات جامعه ایثارگری از دولت دوازدهم

کم نیستند افرادی که فکر می کنند خانواده های شهدا و فرزندان آنها در یک رفاه کامل زندگی می کنند، شرایطی که اگر این گونه هم باشد باز هم در برابر ایثار و از خودگذشتگی آنها چیزی نیست، اما این فقط یک ذهنیت است، شاید تعجب کنید اگر بدانید 60 هزار فرزند شهید و ایثارگر تحصیل کرده بیکار در کنار ما و مثل ما گرفتار زندگی می کنند.

صحبت های بالا را دکتر اسماعیل رضایی، نماینده جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر خدمتگزار بیان می کند، او که به نشست خبری شورای عالی ایثارگران آمده بود در حاشیه این نشست با بیان این که مردم فقط می شنوند که مجلس شورای اسلامی یا هیئت دولت این تعداد مصوبه و لایحه و طرح برای حمایت از خانواده های شهدا و ایثارگران به تصویب می رساند اما واقعیت این است که ما باید بپرسیم چه تعداد از این مصوبات اجرایی می شود؟ پرسشی که پاسخ آن بسیار اندک است.

یوسف مجتهدی، معاون حقوقی شورای عالی ایثارگران هم در این نشست گفت درخواست ما انتخاب مدیری جوان و با سابقه مدیریتی است که حدالامکان جزو جامعه ایثارگری باشد.می بایست برنامه جامعی داشته باشد، در چند سال اخیر شاهد مدیرانی بدون برنامه بودیم. برخی مدیران در دو دوره اخیر بعد دو سال هنوز جامعه ایثارگری را نشناخته اند. مدیر می بایست دارای وجاهت و چهره موجه در جامعه باشد. توانمندی ایجاد ارتباط با نهادها و قوای سه گانه را داشته باشد تا پیگیری امور ایثارگران مغفول نماند.

بنیاد باید با نیروهای مسلح ارتباط خوبی داشته باشد. این عدم ارتباط گیری قوی را متاسفانه در مجلس هم می بینیم که تاکنون بنیاد شهید با کمیسیون ها ارتباط قوی نداشته که باعث به وجود آمدن مشکلاتی شده است، به طوری که طی شش ماه گذشته چهار ماده از قانون در مجلس مورد بحث گذاشته شد و بنیاد شهید هیچ اطلاعی از آن نداشت.

معاون شورای عالی ایثارگران با اشاره به بدهی 1500 میلیاردی بنیاد شهید به بیمه و پیگیری این مشکل از طریق معاون رئیس جمهور گفت: این مشکل در روند درمانی جانبازان اختلال ایجاد کرد و برخی بیمارستان ها از پذیرش جانبازان خودداری کردند.

او با تاکید بر این که عمده مشکل جامعه ایثارگران انتصاب مدیران کم توان است، توضیح داد: مدیران ضعیف تاکنون نتوانسته اند به درستی حقوق بنیاد را از سازمان ها مطالبه کنند. برای مثال حق استخدام جامعه ایثارگری است که بسیاری از سازمان ها به آن عمل نمی کنند و بنیاد شهید نتوانسته است کاری در این زمینه انجام دهد. مدیر اگر توانمندی تعامل داشته باشد این مشکل را حل می کند.

 دی ماه امسال قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران 5 ساله می شود ولی مایه تاسف است که ماده های اجرایی این قانون هنوز تهیه نشده و به محض اعتراص ما، می گویند تهیه شده ولی در مجاری اجرایی هنوز سرگردان است.

مجتهدی افزود: فردی باید در سمت ریاست بنیاد شهید منصوب شود که توانمندی بهره گیری همه ابزارهای قانونی را داشته و به بهترین نحو از آن استفاده کند. بنیاد یک نهاد خدماتی ـ فرهنگی است که اگر در حد مطلوب کار می کرد می توانست به ماموریت های فرهنگی بپردازد ولی در این مورد هم دچار مشکل شده است. بنیاد امروز دارای حجم نیروی انسان سنگین است.

او در پایان به موضوع نتیجه پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید هم اشاره کرد و گفت: مسوول تحقیق و تفحص خود بنده بودم و باید بگویم متاسفانه تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به موانع برخورد. ما گزارشات را دادیم ولی تجربه نشان داده تحقیق و تفحص در کشور جواب نمی دهد. نظام تحقیق و تفحص باید دگرگون شود چراکه این ساز و کار غلط است و باید اصلاح شود. تا اصلاح نشود وضعیت همین است و پرونده ها به نتیجه نمی رسد.جام جم آنلاین.

برای آگاهی از آخرین اخبار اداری، شغلی، مالی و اقتصادی با کانال پاراف در تلگرام همراه شوید: عضویت در کانال پاراف

یک دیدگاه بفرستید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید