پرونده ویژه بررسی نحوه بازنشستگی و حق بیمه جانبازان و ایثارگران

4
2
پرونده ویژه بررسی نحوه بازنشستگی و حق بیمه جانبازان و ایثارگران
پرونده ویژه بررسی نحوه بازنشستگی و حق بیمه جانبازان و ایثارگران

پاراف پرونده ویژه بررسی نحوه بازنشستگی و حق بیمه جانبازان و ایثارگران : بازنشستگی جانبازان و ایثارگران یکی از موارد تابع قوانین و مقرراتی است که در این مطلب در حد امکان سعی گردیده است به همه جوانب آن پرداخته شود. قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور مصوب ۰۱/۰۹/۱۳۶۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی.

ماده واحده -(اصلاحی ۱۵/۰۲/۱۳۸۷) کلیه وزارتخانه ها ، شرکتها ، مؤسسات دولتی ، شهرداریها ، بانک ها مؤسسات و شرکتها و سازمانهائیکه شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است و همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی ایران می توانند مستخدمین معلول ( اعم از جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی ، معلولین حوادث ناشی از کار ، بیماران ناشی از شرایط خاص کار و معلولین عادی ) رسمی یا ثابت یا دارای عناوین مشابه خود را بشرط داشتن حداقل بیست سال تمام سابقه خدمت بر اساس درخواست کتبی آنان و تصویب شورای امور اداری و استخدامی کشور با افزودن سنوات خدمت ارفاقی که مدت آن ذیلاً بر حسب نوع و درجه معلولیت و یا بیماری مشخص گردیده است ، به مدت خدمات آنان بدون پرداخت کسور فقط از لحاظ احتساب حقوق بازنشستگی بازنشسته نمایند .

خدمت زائد بر سی سال این افراد قابل محاسبه نبوده و در تعیین حقوق بازنشستگی آنان آخرین حقوق قبل از بازنشستگی مبنای محاسبه قرار می گیرد .

۱ – در مورد جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی در درجات بین ۲۰% تا ۴۰% نقص عضو یا اعضاء یا کاهش توانائیها برای انجام کار حداقل سه و حداکثر شش سال و درجات بین ۴۰% تا آستانه ازکارافتادگی کامل حداقل شش و حداکثر ده سال به تناسب درجات فوق به جمع سنوات خدمت مستخدم افزوده میشود . ملاک ارفاق از نظر درجه معلولیت بالاترین میزان معلولیت از آغاز تا زمان بازنشستگی است .

این مطلب را هم بخوانید :   دلیل عملی نشدن قانون جامع ایثارگران در برخی دستگاه های دولتی، انتظارات ایثارگران از دولت دوازدهم

۲ – در مورد معلولیتهای مربوط به حوادث ناشی از کار و یا بیماری های ناشی از شرایط خاص کار در درجات بین ۲۰% تا ۴۰% نقص عضو یا اعضاء و یا کاهش توانائیها برای انجام کار حداقل دو و حداکثر پنج سال و درجات بین ۴۰% تا آستانه ازکارافتادگی کامل حداقل پنج و حداکثر هشت سال به تناوب درجات فوق به جمع سنوات خدمت مستخدم افزوده میشود .

۳ – در مورد معلولین عادی که بدلایل غیر ناشی از کار معلول شده اند در درجات بین ۲۰% تا ۴۰% نقص عضو یا اعضاء یا کاهش توانائیها برای انجام کار حداقل دو و حداکثر سه و در درجات بین ۴۰% تا آستانه ازکارافتادگی کامل حداقل سه و حداکثر شش سال به تناسب درجات فوق به سوابق خدمت مستخدم اضافه میشود .

تبصره ۱ – تشخیص درجه معلولیت جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی بعهده کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و تشخیص نوع معلولیت و درجات نقص عضو یا اعضاء و یا کاهش توانایی برای انجام کار در مورد افراد مشمول این قانون بعهده کمیسیون پزشکی معتمد متشکل از حداقل سه نفر از افراد متخصص بر حسب نوع معلولیت و یا بیماری با معرفی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی خواهد بود و تعیین مدت سنوات ارفاقی براساس موارد فوق الذکر با شورای امور اداری و استخدامی کشور میباشد .

تبصره۲ – مستخدمینی که به استناد ماده ۷۹ قانون استخدام کشوری و مقررات مشابه آن در قوانین دستگاههای مذکور در این لایحه ازکارافتاده میشوند ، حداقل سه سال به سنوات خدمت آنان بدون پرداخت کسور از لحاظ بازنشستگی اضافه خواهد شد و در صورتیکه با ارفاق مذکور ، خدمت این قبیل افراد از پانزده سال کمتر شود مدت خدمت آنان پانزده سال منظور خواهد شد .

تبصره ۳ – شاغلین مشاغل سخت و زیان آور که وظایف مربوط به شغل آنان باعث بروز ناراحتی های جسمی و روحی میگردد ، می توانند با داشتن حداقل بیست سال سابقه خدمت براساس درخواست کتبی خود با حداکثر پنج سال ارفاق بازنشسته شوند .

تبصره ۴ – آئیننامه اجرائی ماده فوق ظرف ۳ ماه با پیشنهاد سازمان امور اداری و استخدامی با همکاری بنیاد شهید و سازمان بهزیستی تهیه و بتصویب هیأت وزیران خواهد رسید .

تبصره ۵ -(الحاقی ۲۱/۰۲/۱۳۸۳) جانبازان و آزادگان کارگر مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی با لحاظ تبصره ( ۲ ) ماده ( ۲ ) قانون اصلاح مقررات بازنشستگی و وظیفه قانون استخدام کشوری مصوب ۱۳/۱۲/۱۳۶۸ مشمول این قانون خواهند بود و مشمول حداقل شرط سنی پنجاه سال با داشتن سی سال سابقه کار نمی باشند .

تبصره ۶ -(الحاقی ۲۱/۰۲/۱۳۸۳) پرداخت هزینه های ناشی از اصلاح این قانون اعم از حق بیمه و مستمری قابل پرداخت تا احراز شرایط بازنشستگی و حق بیمه سنوات ارفاقی طبق مقررات در دستگاههای دولتی به عهده دستگاه مربوط و در دستگاههای غیردولتی ازجمله دستگاههای مشمول قانون کار به عهده دولت است که با اعلام آن توسط سازمان تأمین اجتماعی اعتبار مربوط طی ردیف جداگانه ای همه ساله در بودجه کل کشور پیش بینی و به حساب سازمان یاد شده پرداخت خواهد شد.

سایر مطالب و قوانین و مقررات درباره بازنشستگی جانبازان و ایثارگران چه میگویند؟

آشنایی با نحوه بازنشستگی ایثارگران، جانبازان و آزادگان

چگونه بازنشسته شویم؟ بایدها و نبایدهای بازنشستگی

تسهیلات ویژه بازنشستگی جانبازان مشمول بیمه تأمین اجتماعی

آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور

مقررات پس از بازنشستگی‌ ایثارگران قسمت سوم

بخش دوم قوانین و مقررات پس از بازنشستگی ایثارگران

قوانین و مقررات پس از بازنشستگی ایثارگران

اجرای سنوات ارفاقی برای همسران شهدا و تبدیل احکام جانبازان در آموزش و پرورش

بخشنامه سازمان تامین اجتماعی موضوع نحوه بازنشستگی جانبازان و آزادگان

تصویبنامه تعیین مشاغل سخت و زیان آور و درجه آنها در بنیاد شهید و امور ایثارگران

دانلود رایگان مجموعه ۲۱۷ صفحه ای قوانین ایثارگران

مجموعه قوانین و مقررات ایثارگران

پرسش و پاسخ بازنشستگی و حالت اشتغال جانبازان و ایثاگران

آنچه ایثارگران سپاه و بسیج باید بدانند

آنچه آزادگان باید بدانند، مجموعه قوانین و مقررات مربوط به آزادگان عزیز

پاسخ به سئوالات کارمندان و کارکنان ایثار گر دولت

4 دیدگاه ها

  1. سلام علیکم
    ضمن تشکر از سایت خوب وهمکاری شما عزیزان اینجانب درسال ۸۹ مبلغی جهت احتساب خدمت سربازی و حضور داوطلبانه در جبهه به حساب تامین اجتماعی واریز کرده ام لذا باتوجه به اینکه جانبازان معاف از پرداخت وجه میباشند اینجانب گواهی جانبازی و…را جهت استرداد وجه ماخوذه به تامین اجتماعی ارایه نمودم سوال این است ایا همان مبلغ تاریخ ۸۹را برایم حساب مینمایند؟ واینکه میتوانم اعلام خسارت پرداخت شش سال را نمایم؟ با تشکر فراوان از زحمات شما سروران منتظر راهنماییتان هستم.

  2. باعرض سلام وخسته نباشید اینجانب باداشتن ۷سال سابقه خدمتی درسال۷۴بازخرید شدم وتاسال ۹۴ بیمه کارگری پرداخت نموده دیماه ۹۴دوباره بعلت استفاده از قانون جانبازی مجددا اعاده بخدمت شده ام آیا موقع بازنشستگی دی ماه ۹۶میباشد ملاک دریافت حقوقم دوسال آخر میباشد؟.باتشکر جانباز زیر ۲۵درصد.

یک دیدگاه بفرستید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید