پاراف آخرین اخبار مطالب و قوانین اداری شغلی استخدامی مالی

ایجاد صندوق‌های بازنشستگی خصوصی

ایجاد صندوق‌های بازنشستگی خصوصی

پاراف ایجاد صندوق‌های بازنشستگی خصوصی : نمایندگان مردم در خانه ملت مجوز ایجاد صندوق‌های بازنشستگی غیردولتی با تضمین پوشش تعهدات آتی بیمه‌شدگان بازنشسته را صادر کردند. نمایندگان در نشست علنی روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی مواد ارجاعی لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور اعاده شده از شورای نگهبان، با اصلاحات ماده ۴ این لایحه موافقت کردند.

براساس ماده ۴ اصلاحی لایحه مذکور؛ به‌منظور فراهم نمودن شرایط رقابتی و افزایش کارآمدی بیمه‌های بازنشستگی و جلوگیری از ایجاد هرگونه انحصار یا امتیاز ویژه برای صندوق‌های بازنشستگی اعم از خصوصی، تعاونی یا دولتی اجازه داده می‌شود صندوق‌های بازنشستگی غیردولتی با تضمین پوشش تعهدات آتی بیمه‌شدگان بازنشسته براساس آیین‌نامه‌ای که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد ایجاد گردد.

هماهنگی و نظارت بر فعالیت صندوق‌های فعال در حوزه بیمه‌های بازنشستگی کشور اعم از تعاونی، خصوصی، دولتی و عمومی غیردولتی توسط «سازمان تنظیم مقررات بیمه‌های بازنشستگی کشور» انجام می‌شود. این سازمان زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بدون افزایش پستهای سازمانی دولت تشکیل می‌گردد.

وظایف و اختیارات سازمان مذکور با رویکرد رقابتی و با ترکیب نمایندگان دولت و بخش خصوصی (بیمه‌گذاران ذی‌نفع) به موجب اساسنامه‌ای است که حداکثر سه ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

در تبصره ۱ این ماده آمده است؛ فعالیت این‌گونه صندوق‌ها در لایه بیمه‌های مکمل و در قالب نظام تأمین اجتماعی چند لایه است.

براساس تبصره ۲ ماده ۴ لایحه مذکور؛ دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون‌های اجتماعی و اقتصادی و با انتخاب مجلس، به‌عنوان عضو ناظر این سازمان تعیین می‌شوند.خانه ملت.

این مطلب را هم بخوانید :   مصوبه پرداخت حقوق و مزایای مشمولان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد