حراج دارایی کارگران، سهام بانک رفاه به بازنشستگان واگذار می‌شود

0
95
سهام بانک رفاه به بازنشستگان واگذار می‌شود
سهام بانک رفاه به بازنشستگان واگذار می‌شود

پاراف حراج دارایی کارگران، سهام بانک رفاه به بازنشستگان واگذار می‌شود : در هفته های اخیر رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد سهام بانک رفاه‌ کارگران و بانک سرمایه باید از سوی سازمان تأمین اجتماعی و صندوق فرهنگیان واگذار شود. تأکید ولی‌اله سیف معطوف به آن بود که این دو، نهاد دولتی هستند و سهام‌داری‌شان مورد تأیید نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست با تشکل‌ها و سمن‌ها، از فروش سهام بانک رفاه به بازنشستگان تأمین اجتماعی خبر داد و گفت: فروش سهام بیمه ملت به بازنشستگان کشوری را شروع کرده‌ایم و قرار است بهترین هلدینگ‌ها را برای ارتقای وضعیت زندگی به بازنشستگان واگذار کنیم.

علی ربیعی همچنین در این نشست، با بیان اینکه مردم در انتخابات اعلام کردند دوست دارند در شرایط صلح و آرامش در کنار هم کار کنند، گفت: محو فقر و نابرابری را باید در ذیل عقلانیت پیگیری کنیم.

به گزارش ایرنا، ربیعی با بیان اینکه تمام تلاش دولت تدبیر این بود که شرایط بازنشستگان را بهبود بخشد، افزود: متأسفانه نابرابری از سال‌های گذشته زیاد بود و این فاصله باید در زمان طولانی‌تری به حداقل برسد. همچنین تلاش شد که از اموال کارگران در تأمین اجتماعی حمایت شود، به‌گونه‌ای که امانت‌دار اموال آنان باشیم.

اما ماجرا از چه قرار است. آیا این واگذاری از سوی سازمانی که درآمد- هزینه‌ای است و سهام‌دارانش کارگران و کارفرمایان محسوب می‌شوند، روندی معقول به نظر می‌رسد؟

محسن ایزدخواه، کارشناس بیمه و تأمین اجتماعی، فروش سهام تأمین اجتماعی به بازنشستگان تأمین اجتماعی را غیرعقلایی می‌داند و در این رابطه به «شرق» می‌گوید: وقتی سازمان تأمین اجتماعی شکل گرفت، به‌‌صورت یک پکیج، سه محور در کنار هم قرار گرفتند؛ ارائه خدمات بیمه‌ای (بازنشستگی)، درمانی و خدمات پولی و بانکی. همچنین تشکیل شرکت ساختمان‌سازی برای اینکه بتواند هم ساخت‌وسازهای بیمارستانی و بیمه‌ای داشته باشد و هم بتواند برای بیمه‌شدگان، خانه‌های ارزان‌قیمت بسازد از جمله اهداف این اقدام بود. بنابراین تأسیس سازمان تأمین اجتماعی یک پکیج به‌هم‌پیوسته بوده تا این بخش‌ها ‌بتوانند در تعامل برای هم‌افزایی، از عهده اجرای تعهدات و مسئولیت‌های محوله برآیند.

ایزدخواه با اشاره به پیشینه این سازمان و تغییروتحولاتی که در این سال‌ها به خود دیده، می‌افزاید: وقتی انقلاب پیروز شد، با تصویب قانون ملی‌شدن بانک‌ها، بانک رفاه کارگران هم با وجودی که سرمایه‌اش متعلق به سازمان تأمین اجتماعی بود، ملی می‌شود. در دولت اصلاحات، با مسئولیت مدیرعامل وقت (محمد ستاری‌فر) و پیگیری‌های مستمر در بانک مرکزی، شورای‌عالی اداری و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، اثبات شد که ملی‌شدن بانک رفاه کارگران درحالی‌که سهام آن مربوط به سازمان تأمین اجتماعی است و این سازمان نیز عهده‌دار مسائل بیمه‌شدگان و کارفرمایان است، اشتباه است و باید این سهام به سازمان تأمین اجتماعی بازگردد.

بنابراین بانک رفاه کارگران مجددا به سازمان تأمین اجتماعی بازگشت و با مکانیسمی، مدیرعامل و هیئت‌مدیره آن از سوی سازمان تأمین اجتماعی شکل می‌گیرد و مجمع آن نیز، سازمان تأمین اجتماعی شناخته می‌شود.او با اشاره به اتفاقی که در دولت احمدی‌نژاد در این سازمان صورت گرفت، می‌گوید: در دولت احمدی‌نژاد، تصمیم گرفته می‌شود به‌جای اینکه سازمان تأمین اجتماعی سهام‌دار اصلی بانک رفاه کارگران باشد، سهام بانک رفاه را به شستا و شرکت‌های زیرمجموعه آن واگذار ‌کنند. پس از آن بانک مرکزی اساسنامه‌ای را تنظیم می‌کند که پیرو آن، تأکید می‌شود باید سهم سهام‌دار اصلی از ١٠ درصد، افزون نشود.

این اساسنامه، انگیزه‌ای می‌شود برای اینکه بانک رفاه کارگران و به تبعیت از آن، سازمان تأمین اجتماعی بتواند سهام خود را واگذار کند.

از نظر نگاه مدیریت و نگاه بنیان‌گذاران سازمان تأمین اجتماعی، واگذاری بانک رفاه کارگران به بخش خصوصی با توجه به اینکه سازمان تأمین اجتماعی یک نهاد غیردولتی محسوب می‌شود، پذیرفتنی نیست، اما به‌هرحال هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی غلط یا درست، اساسنامه بانک مرکزی را به تصویب رسانده و براین‌اساس، حداکثر سهم سازمان تأمین اجتماعی نباید از ١٠درصد مجموع سهام بانک رفاه کارگران تجاوز کند.

با این اقدام، مالکیت سازمان تأمین اجتماعی باید حداکثر به ١٠درصد برسد و باقی سهام باید از طریق بورس، مذاکره یا مزایده واگذار شود. به نظر می‌رسد سازمان تأمین اجتماعی به این جمع‌بندی رسیده که واگذاری سهام بانک رفاه کارگران را برای اینکه بتواند از بحران مالی‌ای که اکنون با آن مواجه است، رهایی یابد، به بازنشستگان، کارگران و کارمندان مشمول مقررات تأمین اجتماعی واگذار کند که نوعی پیشگیری از، ازدست‌رفتن بانک رفاه کارگران به حساب می‌آید، اما اگر در چارچوب سیاست‌های کلی نگاه کنیم، با توجه به اهداف سازمان تأمین اجتماعی، ازدست‌دادن بانک رفاه به‌عنوان یک نهاد پولی و بانکی که می‌تواند با توجه به سیاست‌های خود سازمان تأمین اجتماعی و در چارچوب اساسنامه اداره شود، یک خطای راهبردی به‌شمار می‌رود.شرق.

سهام بانک رفاه به بازنشستگان واگذار می‌شود

نشست تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و سازمانهای مردم نهاد با حضور وزیر کار در مجموعه تلاش برگزار شد. علی ربیعی در این نشست از فروش سهام بانک رفاه به بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد و گفت: فروش سهام بیمه ملت نیز به بازنشستگان کشوری آغاز شده و قرار است بهترین هلدینگ‌ها برای ارتقای وضعیت زندگی به بازنشستگان واگذار شود.

وی همچنین از افزایش ۵۵ درصدی تشکل‌ها در دولت یازدهم خبر داد و گفت: روزنامه‌نگاران تا آخر این هفته صاحب کانون می‌شوند.

برنامه توسعه سهم تشکل‌ها در شورای عالی تامین اجتماعی را در دستور کار داریم که به شکل لایحه نیز به مجلس ارسال شده است و در این لایحه سهم تشکل های کارگری و کارفرمایی در شورای عالی تامین اجتماعی افزایش می‌یابد.

ایجاد ۱۰۰۰ تعاونی روستایی در سال ۱۳۹۶ از دیگر خبرهایی بود که از سوی معاون وزیر تعاون اعلام شد.

آنطور که سید حمید کلانتری گفته وزارت تعاون، طرح «روستا- تعاون» را در دستور کار دارد که در قالب این طرح هزار تعاونی در هزار روستا متناسب با ظرفیت روستاها ایجاد خواهد شد.

وی مهمترین اولویت بخش تعاون را حمایت از اشتغال و توسعه این بخش ذکر و ابراز امیدواری کرد: بخش تعاون در دولت دوازدهم شکوفاتر از قبل به اقتصاد کشور کمک کند. تعاونی‌ها بهترین شیوه مردمی کردن اقتصاد هستند و بر اساس ماده ۲۵ برنامه ششم دولت باید امور تصدیگری را به بخشهای تعاونی و خصوصی واگذار کند.ایسنا.

برای آگاهی از آخرین اخبار اداری، شغلی، مالی و اقتصادی با کانال پاراف در تلگرام همراه شوید: عضویت در کانال پاراف

یک دیدگاه بفرستید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید