آیا صدور چک مخدوش مجازاتی به دنبال دارد؟

آیا صدور چک مخدوش مجازاتی به دنبال دارد؟

پاراف آیا صدور چک مخدوش مجازاتی به دنبال دارد؟ : نظریات مشورتی اداره کل حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه
مرجع تصویب: قوه قضائیه   شماره ویژه نامه: ۸۳۵   سال هفتاد و یک شماره ۲۰۶۲۴
۱۵/۴/۱۳۹۴ ۹۵۶/۹۴/۷شماره

جناب آقای محمد سینجلی جاسبی
رئیس محترم هیأت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور
به پیوست نظریات مشورتی منتخب این اداره کل مربوط به اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ جهت انتشار حضورتان ارسال میگردد.

مدیرکل حقوقی قوه قضائیه

دکتر محمدعلی شاه حیدریپور

شماره پرونده ۲۱۶۴ ـ ۸۸ ـ ۹۳
سؤال: آیا صدور چک به نحو مندرج در قسمت اخیر ماده ۳ قانون صدور چک به صورت عدم تطبیق امضاء یا قلم خوردگی در متن چک یا اختلاف در مندرجات چک وامثال آن و یا صدور چک از حساب مسدود موضوع ماده ۱۰ قانون مرقوم با وصف وعدهدار بودن چک اصداری، واجد وصف جزایی مندرج در ماده ۷ این قانون که موخرالتصویب است میباشد؟

۵/۲/۱۳۹۴ ـ ۲۹۵/۹۴/۷ شماره نظریه

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه:

به گزارش پاراف، اولاً درخصوص صدور چک به صورت عدم تطبیق امضاء و سایر موارد مندرج در ماده ۳ قانون صدور چک، نظر به این که قانونگذار برای صدور چک به صورتهای مذکور، علیرغم ممنوعیت صدور آن، مجازاتی تعیین ننموده است، بنابراین مورد مشمول قواعد کلی بوده و درصورت وعده دار بودن چکهای موصوف، موضوع مشمول ماده ۱۳ قانون یادشده، میباشد و فاقد وصف کیفری است. ولی اگر چکهای مذکور وعدهدار نباشد، مشمول مجازاتهای مندرج در ماده ۷ آن قانون میگردد.
ثانیاً باتوجه به این که مقنن طبق ماده۱۰ قانون صدور چک، عمل شخصی را که با علم به مسدود بودن حساب بانکی اقدام به صدور چک نماید، مطلقاً جرم و در حکم صدور چک بلامحل، تلقی نموده، لذا صرف نظر از این که چک مذکور وعده دار باشد یا نه، جرم است و به حداکثر مجازات مندرج در ماده ۷ قانون یاد شده، محکوم خواهد شد.پاراف.