در بازار کار وکالت چه خبر است؟

0
42
در بازار کار وکالت چه خبر است؟
در بازار کار وکالت چه خبر است؟
در بازار کار وکالت چه خبر است؟Reviewed by پاراف on Mar 6Rating:

پاراف در بازار کار وکالت چه خبر است؟: از دیر باز حرفه وکالت در جامعه از جمله شغل‌های شیک و پر طمطراق محسوب می‌شد و اغلب مردم این شغل را پردرآمد و وکلا را افرادی خاص تصور می‌کردند. اما امروزه با وجود فارغ‌التحصیلان روز افزون رشته حقوق و جذب آنها به بازار وکالت اوضاع با گذشته بسیار متفاوت شده و حتی وقتی پای درد دل اغلب وکلا و مشکلاتشان می‌نشینیم آن روی سکه نمایان و تصورات ذهنی بسیاری از ما درباره این شغل باطل می‌شود.

به موجب قانون پرونده‌های حقوقی باید توسط وکیل مطرح شود تا از طرح دعاوی نادرست پیشگیری یا از مسیر درست طرح شود. اگر چنین الزامی‌ در طرح دعوی رعایت شود، از حالت اشباع بازار وکالت خارج خواهیم شد.

بهمن کشاورز رئیس اسکودا (اتحادیه سراسری کانون های دادگستری ایران) می گوید: جوانان هنگام شرکت در کنکور دانشگاه و انتخاب رشته به دنبال آن هستند که به زعم خود در رشته‌ای که بازار کار دارد و پول سازاست مشغول به تحصیل شوند. پس بر مبنای تصورات موجود، رشته حقوق را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب می‌کنند و نتیجه آن می‌شود که آمار دانشجویان رشته حقوق در ایران به قدری بالا رفته که باورکردنی نیست. به گفته کشاورز فارغ‌التحصیلان رشته حقوق به دلیل محدودیت جذب قاضی در دستگاه قضایی و کانون سردفتران به سمت کانون‌های وکلا برای دریافت پروانه وکالت متمایل می‌شوند. برای نمونه امسال ۶۸ هزار و ۱۵۰ نفر در آزمون ورودی کارآموزی وکالت شرکت کردند. غافل از اینکه افزایش بی‌ضابطه وکیل در کشور خود باعث فساد خواهد شد؛ زیرا وقتی کسی پروانه وکالت دارد، می‌تواند به راحتی درمراجع قضایی رفت و آمد کند و در دام افراد دلال و فاسد گرفتار شده و در چرخه فساد قرار گیرد.

این مطلب را هم بخوانید :   چه مواردی را در دریافت خودروی نو کنترل کنیم؟ چگونه دستور توقیف خودروی فرد بدهکار را بگیریم؟

وی تصریح کرد: نبود فرهنگ استفاده از وکیل در جامعه ایران بشدت بر کم کاری وکلا اثرگذار بوده و افزایش بی‌رویه تعداد وکیل نیز بازار کار وکالت را به اشباع رسانده است. کشاورز همچنین با انتقاد از رشد مؤسسه‌های حقوقی از سوی افراد بی‌صلاحیت اظهار داشت: این پدیده نیز از عوامل افزایش بی ضابطه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حقوق است و معضل مؤسسات حقوقی در آینده ای نزدیک باعث خواهد شد مجلس با طرحی دو یا سه فوریتی مجبور به حل مشکل وجودی آنها شود.وی تشکیل مرکز امور مشاوران قوه قضائیه را نیز در وضعیت شغلی وکلا مؤثر دانست.

دکتر محمدعلی رضایی – رئیس کانون وکلای دادگستری استان لرستان و نایب رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای ایران – نیز در ادامه با اشاره به اینکه موضوع اشباع بازار وکالت مستلزم آسیب شناسی جدی است، اظهار کرد: اشباع بازار وکالت به اعتبار تعداد وکلای دادگستری نیست بلکه این موضوع بر مبنای مؤلفه‌های دیگری شکل گرفته است. اگر وکالت به نقطه اشباع رسیده است؛ این امر ناشی از اجرای نادرست قانون است. به موجب قانون پرونده‌های حقوقی باید توسط وکیل مطرح شود تا از طرح دعاوی نادرست پیشگیری یا از مسیر درست طرح شود. اگر چنین الزامی‌ در طرح دعوی رعایت شود، از حالت اشباع بازار وکالت خارج خواهیم شد. به علاوه باید توجه داشت که نباید به کانون‌های وکلا به عنوان بنگاه‌های کارآفرینی نگاه کرد. کانون‌های وکلا این نیست تا با جذب بی‌‌ضابطه وکیل به فارغ‌التحصیلان حقوق، پروانه داده و برای آنها کارآفرینی کند. رسالت کانون‌های وکلا تربیت اشخاصی است که واجد اطلاعات حقوقی لازم هستند تا بر مبنای این آموزش‌ها بتوانند با حضور در محاکم از حقوق شهروندان صیانت کنند.
سعید دهقان -وکیل دادگستری – نیز با طرح این سئوال که چرا ما فکر می‌کنیم بازار وکالت در کشور به نقطه اشباع رسیده است؟ گفت: رشته وکالت در کشور ما اشباع نشده است. اشکال از اشباع دانشجویان حقوق نیست بلکه سیستم جذب دانشجو در کشور ما منطقی نیست.
وی در ادامه افزود: واقعیت تلخ تر آنجاست که دانش در ایران خلاصه شده در مدرک و مدرک را هم فقط دانشگاه‌ها می‌دهند و دانشگاه‌ها هم در ایران اغلب موظف به خودگردانی شده‌اند. به همین دلیل مدرک را کرده‌اند وسیله درآمد؛ در نتیجه، دانش هم تجارت شده است.ایران.

یک دیدگاه بفرستید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید