چگونگی کسر مقرری ماه اول از کارمندان تابع صندوق بازنشستگی کشوری

6
64
چگونگی کسر مقرری ماه اول از کارمندان تابع صندوق بازنشستگی کشوریReviewed by پاراف on Jun 23Rating:

پاراف چگونگی کسر مقرری ماه اول از کارمندان تابع صندوق بازنشستگی کشوری : بخشنامه شماره ۱۵۰۴۹/۲۰۰ مورخ ۳۱/۶/۱۳۹۰ معاون توسعه مدیریت مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور درخصوص چچگونگی کسر مقرری ماه اول از کارمندان مشمول قانون خدمات کشوری که تابع صندوق بازنشستگی کشوری می باشند.

بسمه تعالی

بخشنامه به کلیه دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری

شورای توسعه مدیریت وسرمایه انسانی در جلسه مورخ ۷/۶/۱۳۹۰ بنا به پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور و به استناد بندهای (۴) و (۵) ردیف «ب» ماده (۱۱۶) قانون مدیریت خدمات کشوری و با عنایت به ابهامات و سوالات دستگاه های اجرایی و صندوق بازنشستگی کشوری در خصوص چگونگی کسر مقرری ماه اول از کارمندان مشمول قانون مذکور که تابع صندوق بازنشستگی کشوری می باشند تصویب نمود :
مبنای کسر مقرری ماه اول (موضوع ماده ۱۰۰ قانون استخدام کشوری) کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری که تابع صندوق بازنشستگی کشوری می باشند، حقوق ثابت و فوق العاده های مذکور در ماده (۱۰۶) قانون اخیرالذکر خواهد بود . این بخشنامه از تاریخ ابلاغ قابل اجراست .
لطف ا… فروزنده دهکردی

توضیحات:
«ماده ۱۰۶- مبنای محاسبه کسور بازنشستگی و برای محاسبه حقوق بازنشستگی کارمندان مشمول این قانون حقوق ثابت به اضافه فوق‌العاده‌های مستمر و فوق‌العاده بند «۱۰» ماده (۶۸) این قانون می‌‌باشد.»
بند ۱۰ ماده ۶۸: – فوق‌العاده ویژه در موارد خاص با توجه به عواملی از قبیل بازار کار داخلی و بین‌المللی، ریسک‌پذیری، تأثیر اقتصادی فعالیتها در درآمد ملی، انجام فعالیت و وظایف تخصصی و ستادی و تحقیقاتی و حساسیت‌ کار با پیشنهاد سازمان و تصویب هیئت وزیران امتیاز ویژه‌ای برای حداکثر (۲۵%) از مشاغل،‌در برخی از دستگاههای اجرائی تا (۵۰%) سقف امتیاز حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر مذکور در این فصل در نظر گرفته خواهد شد. تبصره- پرداخت فوق‌العاده‌های مذکور در بندهای (۵) و (۶) این ماده در هر کدام از دستگاههای اجرایی،‌مشروط به اعمال اصلاحات ساختاری، نیروی انسانی، فنآوری و واگذاری امور به بخش غیر دولتی (احکام مذکور در این قانون) و استفاده از منابع حاصل از صرفه‌جویی‌های به عمل آمده، در سقف اعتبارات مصوب از سال ۱۳۸۷ امکانپذیر می‌باشد و این فوق‌العاده‌ها جزو دیون منظور نمی‌گردد. انجام اصلاحات مذکور در این تبصره باید به تأیید سازمان برسد.
تعریف کسور بازنشستگی
کسور بازنشستگی ، درصدی از حقوق و مزایا است که حسب مقررات ذیربط ( مفاد مواد ۷۱ و ۷۳ ق.ا.ک و ماده ۷ قانون اصلاح مقررات بازنشستگی و وظیفه مصوب ۱۳/۱۲/۱۳۶۸ و ماده ۳۸ آئین نامه استخدامی شهرداریها ) برای تامین پوشش بازنشستگی و وظیفه مشترکین ( مستخدمین ) صندوق بطور ماهانه به صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق بازنشستگی شهرداریها حسب مورد پرداخت می گردد . درصدی از این وجوه توسط مستخدمین ( کارکنان ) و درصدی هم توسط کارفرمایان ( دستگاههای محل اشتغال کارکنان ) پرداخت می گردد .
نرخ کسور بازنشستگی
نرخ کسور بازنشستگی ، نرخی ( درصدی ) است که با اعمال آن در جمع حقوق و مزایای مشمول کسر کسور بازنشستگی ، میزان کسور بازنشستگی مشخص می گردد . این نرخ علی الاصول بر مبنای محاسبات آماری تعیین و در مقاطع چند ساله  با توجه به وضعیت مالی صندوقهای بازنشستگی مورد بررسی قرار می گیرد .  نرخ کسور بازنشستگی در مورد مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در حال حاضر به موجب ماده ۱۲ قانون اصلاح پاره ای از مقررات مربوط به حقوق بازنشستگی مصوب ۱۳/۰۲/۱۳۷۹ و مصوبه شماره ۵۵۸۸۰/ت ۲۳۳۵۸ هـ مورخ ۰۷/۱۲/۱۳۷۹ هیئت وزیران از تاریخ ۰۱/۰۷/۱۳۷۹ برابر ۵/۲۲% میباشد که ۹% آن مربوط به مستخدمین ( کارکنان ) میباشد و ۵/۱۳% ( معادل یک برابر و نیم سهم کارکنان ) از آن مربوط به کارفرمایان (‌دستگاههای محل اشتغال کارکنان ) می باشد .
مقرری ماه اول
مقرری ماه اول به وجوهی اطلاق می شود که در هنگام تبدیل وضعیت استخدامی ( آزمایشی به رسمی ) و یا افزایش حقوق و مزایا به شرح موارد ذیل از حقوق مستخدم برداشت و به صندوق بازنشستگی واریز می گردد .
به موجب ماده ۷۲ ق.ا.ک وزارتخانه ها و موسسات دولتی مشمول ق.ا.ک مکلفند حقوق و فوق العاده شغل اولین ماه کسانی را که دوره آزمایشی را طی کرده و به استخدام رسمی پذیرفته می شوند برداشت و به صندوق بازنشستگی کشوری بپردازند .
حسب مفاد ماده ۱۰۰ ق.ا.ک ، مبلغ ماه اول هرگونه افزایش حقوق و تفاوت تطبیق حقوق و فوق العاده شغل مستخدم بایستی به صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت گردد .

این مطلب را هم بخوانید :   فروش اقساطی خودرو به بازنشستگان کشوری

6 دیدگاه ها

 1. سلام چه فرقی دارد که کارمندان دارای بیمه تامین اجتماعی مقرری ماه اول کم نمیشوم واز کارمندان دارای خدمات درمانی کسر میگردد چه مزایایی شامل آنها میشود که شامل کارمندان دارای بیمه تامین اجتماعی نمیشوم لطفا جواب دهید یا به امید اینجانب ارسال فرمایید

 2. سلام
  ضمن تشکر از عزیزانی که در این رابطه نظر خوب و کارشناسی داده اند بنده هم عقیده دارم همانگونه که عدالت در پرداخت حقوق و مزایا در رابطه با کارمندان با شرایط یکسان باید رعایت گردد در کسورات و مزایای بازنشستگی هم رعایت این اصل لازم و ضروری به نظر می رسد.

 3. سلام
  سوال من هم همینه که چرا از کارکنان پیمانی که مشمول صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی هستند مقرری ماه اول کم نمیشه و کسورات بازنشستگی و خدمات درمانی این کارکنان هم از کارکنان رسمی کمتره. در حالی که سهم کارفرمای کمتری از طرف دولت پرداخت میشه و کسورات بیشتری کم میشه. الان دقیقا نقش عدالت و دیوان عدالت اداری چی هست؟ وقتی حکم هر دو نوع استخدام در پرداخت یکسانه چرا کسورات رسمی بیشتر از پیمانیه و گذشته از خدمات اجتماعی درمانی تامین اجتماعی که بهتره ، بازنشستگی بهتری هم نسبت به رسمی ها دارن در حالی که در طول مدت خدمت سهم کارفرمای بیشتری می گیرن و کسورات کمتری دارن؟ لطفا راهنمایی کنید چطوری پیگیری کنیم. ممنون از سایت شما

 4. با سلام
  پس چرا از کارکنان پیمانی که مشمول صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی هستند مقرری ماه اول کم نمیشه تازه کسورات بازنشستگی و خدمات درمانی این کارکنان
  فقط 7% هستش ولی برای کارمندان رسمی که مشمول صندوق بازنشستگی کشوری هستند یک 9% برای بازنشستگی و یک 2% برای خدمات درمانی یعنی جمعاً 11% از حقوقشون کسر میشه که 4% از تأمین اجتماعی بیشتره، تازه خدمات درمان تأمین اجتماعی هم مثل داشتن بیمارستان اختصاصی بهتره، از طرف دیگه دولت برای کارکنان بیمه تأمین اجتماعی20% سهم کارفرما واریز میکنه ولی برای کارکنان رسمی یک 13.5% بابت بازنشستگی میده و دوتا 2% که جمعاً میشه 4% بابت بیمه خدمات درمانی که اگر با 13.5% جمع بشه میشه 17.5% یعنی 2.5% کمتر از کارکنان پیمانی داره پرداخت میکنه پس با احتساب اون 4% اولی که خود کارمند داره بیشتر پرداخت میکنه و این 2.5% که دولت داره براش سوبسیت بیشتری میده در واقع اینجا 6.5% در هرماه به نفع کارمند پیمانی و کسی که بیمه شده تامین اجتماعیه هستش البته میشه فقط یک بار صندوق رو عوض کرد ولی کارمندای با سابقه بالا باید کلی مابه التفاوت بدهند تازه موقع بازنشستگی هم ظاهراً حقوقی که تامین اجتماعی میده اگه بیشتر نباشه کمتر نیست لذا از مسئولین درخواست دارم کاری کنند این وضعیت برای هر دو طیف یکسان باشه ما که از نظر حکمی باهم یکسان هستیم نباید در کسورات تفاوت داشته باشیم.
  ممنون از سایت پاراف

یک دیدگاه بفرستید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید