زمان اعلام نتایج و آمار تعداد متقاضیان و قبول شدگان آزمون استخدامی فراگیر دولتی

پاراف زمان اعلام نتایج و آمار تعداد متقاضیان و قبول شدگان آزمون استخدامی فراگیر دولتی : عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی در برنامه گفتگو ویژه خبری از شبکه 2 سیما  درباره طرح شفاف سازی آزمون های استخدامی توضیح داد.

او درباره این طرح گفت: آزمونهای استخدامی مشکلات زیادی را از لحاظ عدم شفافیت برای داوطلبان ایجاد کرده، برای شفاف سازی آزمون های استخدامی، نمایندگان طرحی را در مجلس آوردند برای اینکه مشخص شود چه وزارتخانه هایی، چه پست ها و تخصص هایی را کدام دستگاه ها نیاز دارند.
سپس احسان جمالی معاون فنی و آماری سازمان سنجش درباره آخرین آزمون استخدامی که در اول خرداد 94 برگزار شد، اعلام کرد:

اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر سال 94 دستگاه ها با 193468 داوطلب ثبت نام کننده در جمعه 1 خرداد 94 برگزار شد و 121219 نفر در جلسه حاضر بودند. این آزمون در دو بخش عمومی و اختصاصی مربوط به هر یک از مشاغل برگزار شد.

مجری از او پرسید: این امکان وجود دارد که برخی سازمانها ظرفیت استخدامی خود را اعلام نکنند و در آزمون شرکت نکنند و از این طریق نیرو نگیرند؟
عزیزی، در پاسخ گفت: قبلا هم این آزمون بوده و دستگاه ها نیز ظرفیت استخدامی خود را اعلام می کردند. منتهی ما می خواهیم به شرکت کننده اطمینان بدهیم که چه اتفاقی در آزمونی که شرکت کرده افتاده. از قبل هم سازمانها از طریق رسانه ها اعلام می کردند چقدر میخواهند استخدام کنند ولی بعد از آزمون را کسی که آزمون می داد، نمی دانست چه نمره ای گرفته و وضعیت شفاف نبود. در کمیسیون اجتماعی گفتیم که باید این مسایل شفاف سازی شود و از بین کمیسیون های فرعی که باید اظهار نظر کنند نیز کمیسیون امور داخلی نظر خود را داده و منتظر نظر سایر کمیسیونها هستیم.

هفته آینده، نتایج آزمون استخدامی توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود.
مجری از معاون سازمان سنجش پرسید: بینندگان و شرکت کنندگان در این آزمون اعتراض می کنند یک ماه از آزمون گذشته ولی معلوم نیست اعلام نتایج چه زمانی است؟
جمالی در پاسخ گفت: این آزمون اولین دوره در سال 94 است و همه ظرفیتها و شرایط و ضوابط قانونی طبق دفترچه ای که سازمان مدیریت و برنامه ریزی در اختیار سازمان سنجش قرار داده، به صورت واضح و روشن به داوطلبان اعلام شده است. ظرفیتهای استخدامی به تفکیک دستگاه های اجرایی و مشاغل و پست ها در دفترچه ای که منتشر شده، درج شده. مجموع ظرفیت پذیرش نیز در این آزمون 7448 نفر است.

مجری پرسید: یعنی از 121 هزار نفر داوطلبی که شرکت کردند، فقط 7 هزار پذیرش می شوند؟
جمالی جواب داد: بله، بر اساس هماهنگی که با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عمل آمده، نتایج اولیه افرادی که دارای حد نصاب لازم باشند، با کارنامه واضح و مشخص ارائه می شود. یکی از اهداف ما نیز وضوح و شفافیت در نمرات است که نمره هر یک از داوطلبان به صورت جداگانه اعلام می شود و مشخص می شود افرادی که دارای حد نصاب هستند، چه کسانی هستند و چه افرادی نمی توانند متقاضی حضور در ادوار بعد این آزمون باشند، دقیقا نتایج مربوطه اواخر هفته آینده در سایت سازمان سنجش درج می شود.

مجری پرسید: حدودا چند سازمان و نهاد ظرفیت خود را اعلام کردند و در چند شهر برگزار شد؟
جمالی گفت: 14 دستگاه اعلام نیاز کردند. یعنی اگر دستگاه های وابسته به استانداری خراسان شمالی را هر یک به عنوان یک دستگاه مستقل در نظر بگیریم، 14 دستگاه اعلام نیاز استخدام کردند. این آزمون در 58 شهرستان و 108 حوزه امتحانی با کیفیت لازم به صورت دقیق و شفاف برگزار شد.

مچری پرسید: یک سئوال پیش آمد که 14 دستگاه ظرفیت استخدامی را به آزمون گذاشتند. آیا فقط 14 دستگاه دولتی در سال جاری استخدام دارند؟
عزیزی، گفت: ما در مجلس در خراسان شمالی تصویب کردیم 500 نفر استخدام شوند. ولی به آمار دقت کنید ازنزدیک به 200 هزار نفر که ثبت نام کردند حدود 7400 نفر پذیرش می شوند. یعنی فقط 4 درصد این افراد استخدام می شوند. این فاجعه است. خراسان شمالی چون استان تازه تاسیس است، باید 2500 نفر استخدام کند. ولی فقط مجوز استخدام 500 نفر دادند. همه دستگاه های دیگر هم نیاز به استخدام افراد جدید دارند، ولی کمبود اعتبار مطرح است و بودجه اجازه استخدام نمی دهد. مثلا وزارت بهداشت و درمان با اجرای طرح تحول که کار خوبی بود، باعث شد مراجعات مردم به بیمارستانها زیاد شود. پرسنل همان است، این پرسنل در مقابل متقاضیان جدید اذیت می شوند، ولی مجوز استخدامی به وزارت بهداشت و درمان داده نشده است.

مجازات فرد خاطی از قانون شفافیت در استخدام

مجری پرسید: اگر سازمان و نهادی نخواهد ظرفیت استخدامی خود را اعلام رسمی کند و بخواهد به روال سابق و بدون اعلام نیاز در آزمون استخدامی کار کند، مجلس چه نظارتی دارد؟
عزیزی گفت: اولا نمی تواند. بعد هم در طرح شفاف سازی اعلام شده کلیه دستگاه های موضوع ماده 5 قانون خدمات کشوری، حداکثر ضمن مدت 45 روز باید نمره و رتبه فرد شرکت کننده را روی سایت بگذارند. آخرین نفر قبولی باید نمره اش اعلام شود، همچنین نفر اول استخدامی نیز باید نمره اش اعلام شود. هر کس هم خواست نمره اش را ببیند، باید بهش بدهند.

مجری درباره مصوبه دولت پرسید: درباره سواستفاده از استخدامها یک آیین نامه قرار بود تصویب شود. این موضوع چه شد؟
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: سواستفاده کننده خود دولتها هستند. در همین دولت، این اتفاق را می بینیم. ضرورت رفع این مشکل، شفاف سازی است. سال گذشته نیز همین را گفتیم که 526 هزار در دولت قبلی، برخی بدون آزمون استخدام شده بودند و ما وقتی متوجه شدیم مخالفت کردیم و این روند متوقف شد.*خبرآنلاین.