لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران بررسی آئین نامه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود در هیات دولت - پاراف

بررسی آئین نامه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود در هیات دولت

پاراف بررسی آئین نامه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود در هیات دولت : آئین نامه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود با شماره پیشنهاد ۵۳۴۶۱ در کمیسیون کلانشهر هیات دولت در حال رسیدگی می باشد.

تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۵/۰۶/۱۰

دارایی‌­های معنوی، شامل کلیه دارایی­‌های غیر مشهودی است که در کسب و کار مورد استفاده قرار می­‌گیرد ولیکن ممکن است به صورت مستقیم توسط مالکیت معنوی قابل حمایت نباشد.دارایی­‌های معنوی دارایی­‌هایی هستند که دارای ۳ طبقه بندی می باشد: دانش فنی، اطلاعات اختصاصی و بانک اطلاعات تجاری و همچنین شیوه­‌ها، ایده‌ها و یا طرح­های اصلی و جدید.

دانلود آئین نامه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود

دانلود مستندات قانونی آئین نامه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود

– با توجه به جایگاه امروزی دارایی‌­های فکری در تجارت جهان و نقشی که این دارایی­های ارزشمند می‌تواند در توسعه و کسب درآمد بیشتر برای افراد، بنگاههای کوچک، بزرگ اقتصادی و دولتها داشته باشد، مدیریت این نوع دارایی ها از اهمیت بسزایی برخوردار شده است.

– دارایی‌­های معنوی، شامل کلیه دارایی­‌های غیر مشهودی است که در کسب و کار مورد استفاده قرار می­‌گیرد ولیکن ممکن است به صورت مستقیم توسط مالکیت معنوی قابل حمایت نباشد. به طوری که هر کسب و کاری، مالک سه نوع دارایی است. دارایی­‌های پولی، دارایی­‌های فیزیکی و دارایی­‌های معنوی که هر کدام دارای تعاریف و زیر مجموعه­‌هایی می­باشند.

دارایی­‌های معنوی دارایی­‌هایی هستند که دارای ۳ طبقه بندی می باشد: دانش فنی، اطلاعات اختصاصی و بانک اطلاعات تجاری و همچنین شیوه­‌ها، ایده‌ها و یا  طرح­های اصلی و جدید.

– ارزش­‌گذاری دارایی‌­های نامشهود (اعم از برند، دانش فنی، فناوری، دارایی فکری، حقوق مالکیت معنوی و …) با وجود اینکه ماهیت فیزیکی ندارد اما به عنوان یکی از عوامل اساسی و بسیار مهم در تولید ثروت و سودآوری به حساب می­آیند. این نوع دارایی­ها از منابع بلند مدت در ایجاد ارزش برای هر کسب و کاری محسوب می­شوند.

– امروزه شرکت­های پیشرو و برتر جهان، بیش از هر زمانی توجه خود را به بحث دارایی­‌های فکری معطوف کرده‌­اند و حجم دارایی­‌های فیزیکی خود را از طریق سرمایه­‌گذاری در دارایی­‌های نامشهود کاهش داده­اند.

– از اهداف ارزیابی و ارزش­‌گذاری دارایی­‌های نامشهود که کمک به تصمیم‌‍‌گیری مطلوب و حل مسائل و مشکلات می­‌نماید می‌­توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- استفاده در طرح کسب و کار و پذیرش در بازار دارایی­‌های فکری فرابورس

۲- برنامه­‌ریزی استراتژیک در خصوص توسعه کسب و کار بر پایه دارایی فکری

۳- تجاری­‌سازی فناوری و جذب سرمایه­گذاری (فنی بازار و بازار دارایی فکری)

۴- تصمیم­‌گیری مرتبط با سرمایه­‌گذاری­های تجاری و کمک به تصمیم­‌گیری در زمینه سرمایه­‌گذاری و شراکت

۵- تصمیم‌­گیری در خصوص اعطاء لیسانس و حق امتیاز

۶- ساماندهی و استفاده مطلوب از دارایی­های نامشهود شرکت بر اساس ارزش اقتصادی آنها

۷- تصمیم در مورد خرید و فروش دارایی­‌های نامشهود و یا ادغام شرکتها (M&A) و ………
در ارزش­‌گذاری دارایی­های فکری و دانش فنی حسب حوزه کاربرد و مخاطبان و ذی­نفعان از فرآیند و مدلهای متفاوتی استفاده می­شود و گزارش­‌گیری آنها نیز ساختارهای متفاوتی دارد.
سازمان برنامه و بودجه کشور پیشنهاد آیین‌­نامه دارایی­‌های نامشهود را در اجرای بند (۳) مصوبه شماره ۵۶۹۱۷/ت ۵۰۵۸۲ هـ مورخ ۲۵ /۵ /۱۳۹۳ شامل بر ۵ ماده تهیه و تدوین و به شرح فایلهای قابل دانلود بالا برای تصویب در هیئت وزیران ارایه نموده است.