لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران رتبه بندی ستاره ای کیفیت خودروها، آسمان کم ستاره خودروهای گران - پاراف
رتبه بندی ستاره ای کیفیت خودروها، آسمان کم ستاره خودروهای گران

رتبه بندی ستاره ای کیفیت خودروها، آسمان کم ستاره خودروهای گران

پاراف رتبه بندی ستاره ای کیفیت خودروها، آسمان کم ستاره خودروهای گران : در دستورالعمل جدید ارزیابی، تعیین سطح کیفی خودروها با استفاده از مدل درجه‌بندی یک تا پنج ستاره، صورت گرفته است. نکته قابل توجه این است که در ارزیابی خودروهای تولیدی در آذر ماه، حدود ۶۶ درصد خودروهای داخلی تنها یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند.

ز چندی پیش دستورالعمل ارزیابی کیفی خودروهای داخلی (آدیت) تغییر کرده و سختگیرانه‌تر شد. متناسب با تغییر دستورالعمل ارزیابی، نحوه تعیین و اعلام سطح کیفی خودروها نیز تغییر کرده و به جای ارائه نمره منفی، خودروها ستاره‌دار می‌شوند به‌گونه‌ای که یک ستاره داشتن پایین‌ترین سطح کیفی را و پنج ستاره، بالاترین سطح کیفی خودروها را نشان می‌دهد.

گزارش رده‌بندی کیفی خودروهای تولیدی در آذر ماه امسال که براساس دستورالعمل جدید ارزیابی کیفی به دست آمده نشان دهنده واقعیت کیفیت خودروهای موجود در ایران است.  نکته قابل توجه در گزارش جدید ارزیابی کیفی این است که حدود ۶۶ درصد خودروهای داخلی تنها یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند و از آن سو نیز با کیفیت‌ترین خودروی داخلی تنها سه ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده است.

گرانترهای بی کیفیت:

طبق این گزارش، در گروه خودروهای با سطح قیمتی بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان، خودروی سوزوکی گراند ویتارا سه ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده است. و  گروه خودروهای با سطح قیمتی ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان، خودروی کیا سراتو سه ستاره و خودروی آسا، یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده است. خودروی آسا در حالی یک ستاره را کسب کرده است که قیمتی بیش از ۷۰ میلیون تومان دارد!

در گروه خودروهای با سطح قیمتی ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، خودروهای جک S5، جک J5، برلیانس H320 و برلیانس H330 دو ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند.

همچنین خودروهای وولیکس C30، NEW MVM X33، MVM550 و لیفان X60 معادل یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند. اما در گروه خودروهای با سطح قیمتی بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان،‌ خودروهای پارس تندر، تندر ۹۰ اتومات، تندر ۹۰ پارس خودرو و تندر ۹۰ ایران خودرو سه ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند.

خودروهای NEW MVM 315 و پژو ۲۰۶ نیز دارای دو ستاره از پنج ستاره کیفی هستند. باقی خودروهای قرار گرفته در این سطح قیمتی شامل پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، پژو ۴۰۵ ایران خودرو خراسان، رانا، پژو پارس مازندران، پژو پارس خراسان، دنا، پژو ۴۰۵، سمند ایران خودرو مرکزی، سمند ایران خودرو تبریز، پژو پارس ایران خودرو فارس، پژو پارس ایران خودرو مرکزی و تیبا هاچ‌بک، یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند. اما در گروه خودروهای با سطح قیمتی پایین‌تر از ۲۵ میلیون تومان، تمام خودروهای قرار گرفته در این گروه شامل خودروهای MVM 110، سایپا ۱۳۱ تولیدی سایپا، تیبا، سایپا ۱۳۲، سایپا ۱۱۱ و سایپا ۱۳۱ تولیدی پارس خودرو، یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند