کاهش ساعت کار زنان شاغل معلول و یا دارای فرزند

0
22
کاهش ساعت کار زنان شاغل معلول و یا دارای فرزند
کاهش ساعت کار زنان شاغل معلول و یا دارای فرزند
کاهش ساعت کار زنان شاغل معلول و یا دارای فرزندReviewed by پاراف on Jun 3Rating:

پاراف کاهش ساعت کار زنان شاغل معلول و یا دارای فرزند : طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، ساعت کار زنان شاغل دارای فرزند کمتر از ۶ سال از ۴۴ ساعت در هفته به ۳۶ ساعت کاهش یافت.

طبق ماده واحده این لایحه، ساعات کار هفتگی بانوان شاغل اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی که موظف به چهل و چهار ساعت کار در هفته هستند، اما دارای معلولیت شدید یا فرزند زیر شش سال تمام یا همسر یا فرزند معلول شدید یا مبتلا به بیماری صعب‌العلاج می‌باشند و یا زنان سرپرست خانوار شاغل در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده(۲۲۲) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۵/۱۰/۱۳۸۹ و بخش غیردولتی اعم از مشمولان قانون کار و قانون تأمین اجتماعی بنا به درخواست متقاضی و تائید مراجع ذیربط، سی‌و‌شش ساعت در هفته با دریافت حقوق و مزایای چهل و چهار ساعت تعیین می‌شود.

همچنین، طبق تبصره یک ماده واحده این لایحه، تائید میزان و شدت معلولیت توسط سازمان بهزیستی اعلام می‌شود.

طبق تبصره ۲ ماده‌ واحده این لایحه، زمان شروع و خاتمه کار در اجرای این قانون با توافق مشمولان و مسئولان مربوط آنان تعیین می‌گردد.

در تبصره ۳ این ماده واحده آمده است: کارفرمایان بخش غیردولتی از اعمال تخفیف پلکانی و یا تأمین بخشی از حق بیمه سهم کارفرما برخوردار می‌شوند.

براساس تبصره ۴ این لایحه، بانوانی که براساس سایر مقررات از امتیاز کاهش سرعت کار بهره‌مندند تا زمانی که از مقررات مزبور استفاده می‌کنند و یا دستگاه‌های تابع مقررات اداری و استخدامی خاص که امتیازات مشابه این قانون را دارند، از شمول این قانون مستثنی می‌باشند.

همچنین طبق تبصره ۵ این ماده واحده، در صورتی که مشمولان این قانون همزمان شرایط استفاده از امتیاز آن و مرخصی ساعتی شیردهی را داشته باشند و یا همزمان دارای شرایط مختلف مصرح در این قانون باشند، حق انتخاب یکی از امتیازات پیش‌بینی شده را دارند.

این مطلب را هم بخوانید :   رای ۴۱۷-۴۱۸ هیات عمومی دیوان درباره شمول قانون کار درباره کارگران شاغل در دستگاههای اجرایی

یک دیدگاه بفرستید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید