پرسش و پاسخ و سئوالات رایج در مورد انتقال سوابق بیمه و حوادث ناشی از کار

پرسش و پاسخ و سئوالات رایج در مورد انتقال سوابق بیمه و حوادث ناشی از کار

پاراف پرسش و پاسخ و سئوالات رایج در مورد انتقال سوابق بیمه و حوادث ناشی از کار : سازمان تأمین اجتماعی بیش از ۴۰میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد و ۱۸ نوع خدمت به مخاطبان ارائه می کند.
پاسخ به نیازهای اطلاعاتی شرکای اجتماعی از راهبردهای مدیریتی این سازمان است. در این بخش سئوالات رایج موضوعاتی مانند انتقال سوابق بیمه و حوادث ناشی از کار مطرح و اطلاعات لازم در این خصوص ارائه شده است.

در صورت استخدام در سازمان هایی که مشمول نظام حمایتی دیگری هستند ،تکلیف سوابق قبلی پرداخت حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی ، چه می شود؟

چنانچه سوابق مورد نظر مورد پذیرش صندوق ذیربط باشد انتقال سوابق مربوطه با رعایت ضوابط مقرر امکانپذیر خواهد بود.

در حال حاضر بیمه شده تامین اجتماعی هستم ، برای انتقال سوابق خدمت دولتی خود در صندوق قبلی ، چه کار باید بکنم؟

بیمه شده می بایست با در دست داشتن حکم قطع رابطه استخدامی به شعبه محل پرداخت حق بیمه مراجعه تا پس از کسب اطلاعات و آگاهی های لازم در صورت تمایل نسبت به ارائه درخواست انتقال کسور بازنشستگی سوابق خدمت گذشته خود اقدام نماید.

به چه حوادثی، ناشی از کار اطلاق می شود؟

طبق مفاد ماده “۶۰” قانون تأمین اجتماعی، «حادثه ناشی از کار حادثه ای است که در حین انجام وظیفه و به سبب آن برای بیمه شده اتفاق می افتد. مقصود از حین انجام وظیفه تمام اوقاتی است که بیمه شده در کارگاه یا مؤسسات وابسته یا ساختمان‌ها و محوطه آن مشغول کار باشد و یا به دستور کارفرما در خارج از محوطه کارگاه عهده دار انجام ماموریتی باشد. اوقات مراجعه به درمانگاه و یا بیمارستان و یا برای معالجات درمانی و توانبخشی واوقات رفت و برگشت بیمه شده از منزل به کارگاه جزء اوقات انجام وظیفه محسوب می‌گردد مشروط براینکه حادثه در زمان عادی رفت و برگشت به کارگاه اتفاق افتاده باشد. حادثه­ای که برای  بیمه شده حین اقدام برای نجات سایر بیمه شدگان و مساعدت به آنان اتفاق می­افتد حادثه ناشی از کار محسوب می‌گردد.»

در صورت وقوع حادثه ناشی از کار ، چه اقداماتی باید انجام داد؟

به موجب ماده ۶۵ قانون تامین اجتماعی کارفرمایان مکلفند در زمان وقوع حادثه ناشی از کار  اقدامات اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه دیده به عمل آورده و  گزارش حادثه را  ظرف سه روز اداری کتباً به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهد.

پرداخت هزینه های درمانی ناشی از حوادث شغلی به عهده چه کسی است؟

مرتبط با وظایف این اداره کل نمی باشد.