پرسش و پاسخ و سئوالات رایج در مورد شرایط افراد تحت تکفل بیمه شده

پرسش و پاسخ و سئوالات رایج در مورد شرایط افراد تحت تکفل بیمه شده

پاراف پرسش و پاسخ و سئوالات رایج در مورد شرایط افراد تحت تکفل بیمه شده : سازمان تأمین اجتماعی بیش از ۴۰میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد و ۱۸ نوع خدمت به مخاطبان ارائه می کند.
پاسخ به نیازهای اطلاعاتی شرکای اجتماعی از راهبردهای مدیریتی این سازمان است. در این بخش سئوالات رایج در مورد شرایط افراد تحت تکفل بیمه شده طرح شده در این بخش است که بیمه شدگان می توانند توضیحات آن را دریافت کنند.

۱- بیمه شده اصلی ، کدام یک از افراد خانواده خود را می تواند تحت پوشش بیمه ای قرار دهد؟

به استناد ماده ۵۸ قانون تامین اجتماعی افراد خانواده بیمه شده که از کمک های مقرر در ماده ۵۴ مذکور بهره مند می شوند  عبارتند از :

۱- همسر بیمه شده

۲- فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی (۱۹سال تمام) و پس از آن منحصراً درصورتی که به تحصیلات دانشگاهی اشتغال        داشته باشند و یا معلول از کارافتاده نیازمند باشند و فرزندان اناث در صورت نداشتن شغل و شوهر

۳- شوهر بیمه شده زن  درصورتیکه سن  وی از ۶۰ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون مذکور از کارافتاده باشند و معاش آنها توسط بیمه شده تأمین گردد .

۴- پدر و مادر درصورتی که سن پدر از ۶۰ و مادر از ۵۵ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون مذکور از کارافتاده باشند و معاش آنها توسط بیمه شده تأمین و در هر حال به موجب قانون یاد شده مستمری دریافت ندارند.

۲- برای تحت پوشش قرار دادن والدین خود چه اقداماتی باید انجام داد؟

درصورتیکه سن پدر از ۶۰ و مادر از ۵۵ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون مذکور از کارافتاده باشند بیمه شده میتواند با در دست داشتن اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی والدین جهت ارائه تقاضا به شعبه محل پرداخت حق بیمه مراجعه تا حسب ضوابط و مقررات موردعمل سازمان زمینه بررسی و اقدام لازم درخصوص درخواست مطروحه فراهم گردد.

۳- فرزندان تا چه زمانی تحت تکفل محسوب می شوند؟ 

فرزنـدان اناث بیمـه شدگان در صورت نداشتن شوهر و عدم اشتغال به کار و فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی (۱۹سال تمام) و پس از آن منحصراً درصورتی که به تحصیلات دانشگاهی اشتغال داشته باشند و یا معلول از کارافتاده نیازمند باشند

۴- آیا فرزندان دختردر صورت جدایی از همسر خود ، می توانند دوباره تحت تکفل پدر قرار گیرند؟

مرتبط با وظایف این اداره کل نمی باشد.

۵- آیا خواهران و برادران بیمه شده می توانند تحت تکفل او قرار بگیرند؟

به استناد ماده ۵۸ قانون صرفا همسر ، فرزندان و پدر و مادر و همچنین شوهر بیمه شده زن در صورت احراز شرایط می توانند  تحت تکفل بیمه شده قرارگیرند.

۶-  درچه صورت ،شوهر می تواند تحت پوشش بیمه همسر خود قرار بگیرد؟

شوهر بیمه شده زن درصورتیکه سن  وی از ۶۰ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون مذکور از کارافتاده باشند و معاش آنها توسط بیمه شده تأمین گردد.

۷- آیا بیمه شده زن می تواند فرزندان خود را تحت پوشش بیمه خود در آورد؟

شرایطی که بیمه شده زن می تواند فرزند/ فرزندان واجد شرایط خود را تحت تکفل خویش قرار دهد:

۱-     فرزند وی در هیچ یک از کارگاههای مشمول مقررات قانون تامین اجتماعی، اشتغال نداشته باشد .

      ۲- فرزند بیمه شده تحت پوشش سایر صندوقها ی بیمه و بازنشستگی نباشد .

      ۳- شوهر بیمه شده زن فاقد شغل ونظام بیمه ای باشد.