شروع دوباره داستان بگیر نگیر قطع یارانه ها

0
26
قطع یارانه ها
قطع یارانه ها
شروع دوباره داستان بگیر نگیر قطع یارانه هاReviewed by سعید رضایی on Jul 26Rating:

پاراف شروع دوباره داستان بگیر نگیر قطع یارانه ها : دو ساعت قبل از آنکه شصت‌و‌پنجمین مرحله یارانه نقدی به‌حساب سرپرستان خانوار واریز شود، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاعیه‌ای را منتشر کرد که در آن نحوه اعتراض به حذف یارانه نقدی توضیح داده شده است.

اطلاعیه وزارت تعاون نشان می‌دهد که در این دور، تعدادی از لیست یارانه بگیران حذف شده‌اند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاعات دقیقی از قطع یارانه اقشار پردرآمد منتشر نکرده اما این اطلاعیه نشان می‌دهد که حذف یارانه پردرآمدها که سال گذشته تا حدود ۳میلیون نفر پیش رفت، از سر گرفته شده است. خبرگزاری فارس اعلام کرده است که طبق اطلاعات به‌دست آمده، در این نوبت یارانه ۲۰۰هزار نفر قطع شده است.

طبق تکلیف قانون بودجه سال‌جاری، دولت باید عملیات قطع یارانه پردرآمدها را طبق دستورالعمل تعیین شده از سوی نمایندگان مجلس آغاز کند. طی ۳ماه گذشته از سال‌جاری خبری در مورد حذف یارانه پردرآمدها منتشر نشد تا گمانه‌زنی‌ها از توقف رویه سال گذشته در حذف تدریجی یارانه پردرآمدها در سال‌جاری حکایت داشته باشد.

فرایند جدید برای قطع یارانه ۳دهک بالای جامعه که جمعیت ۲۴میلیون نفری را شامل می‌شود، از تیرماه برای دولت لازم‌الاجرا شده است. بر همین اساس به‌نظر می‌رسد فرایند حذف یارانه پردرآمدها آغاز شده است چراکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی اطلاعیه‌ای درخصوص نحوه ثبت اعتراض حذف‌شدگان از یارانه نقدی اعلام کرد: «آن دسته از خانوارهایی که یارانه آنها در تیرماه سال‌جاری حذف شده است درصورت تمایل به ثبت اعتراض خود از روز چهارشنبه ۳۰تیرماه ۱۳۹۵صرفا به سامانه www.yaraneh10.ir مراجعه کنند.»

این مطلب را هم بخوانید :   آیا حق التدریسی ها هم باید مالیات بدهند؟

برخی خبرهای غیررسمی مطرح شد که از پرداخت یارانه تنها به ‌مددجویان کمیته امداد و بهزیستی حکایت داشت که از سوی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکذیب شد. سیداحمد‌میدری به فارس گفت: پرداخت یارانه نقدی تنها به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی صحت ندارد‌ و تکذیب می‌شود. در این زمینه مطرح شد که طبق مصوبه مجلس یارانه همه مردم غیراز خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، خانوارهای آسیب پذیر و افرادی که بیماران لاعلاج در خانواده خود دارند، حذف می‌شود‌. این‌پیام در حالی ارسال شده که‌ چنین چیزی صحت ندارد. معاون امور رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: یارانه نقدی همچنان به حساب نیازمندان واریز می‌شود اما طبق مصوبه مجلس در حال حذف برخی سرپرستان غیرنیازمند هستیم‌که مشمول قضات، پزشکان، اعضای هیأت علمی، وکلا و… هستند.

طبق مصوبه مجلس دولت باید یارانه سرپرستان خانواری که در سال بیش از ۳۵میلیون تومان درآمد دارند را قطع کند. بر این اساس ۶ گروه از سوی مجلس تعیین شده‌اند که مشمول حذف از لیست یارانه بگیران هستند. دولت به تازگی در لایحه اصلاحیه بودجه خواستار آن شده که یک بند الحاقی از تبصره یارانه‌ای حذف شود. طبق این بند پرداخت یارانه به گروه‌های ۳دهک بالا از تیرماه، تصرف در اموال عمومی و جرم است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی چند روز پیش در گردهمایی تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و نهادهای اجتماعی استان آذربایجان شرقی گفت: «‌من مسئول حذف یارانه‌ها هستم، برخی‌ها به‌غلط یارانه را به همه دادند، عده‌ای که نیاز نداشتند دریافت کردند و امروز که می‌خواهیم یارانه غیرمنطقی را حذف کنیم، در آستانه انتخابات آن را به «دولت یارانه حذف کن» تعبیر می‌کنند.» این اظهارات نشان می‌دهد که قطع یارانه ۲۴میلیون نفر براساس تکلیف قانون بودجه سال‌جاری بعید به‌نظر می‌رسد.

در حالی که حذف یارانه سه دهک پردرآمد در قالب قانون بودجه از سوی مجلس به دولت ابلاغ شده اما در اصلاحیه بودجه، دولت قصد دارد الزام این حذف را با وجود محدودیت‌های مالی در ادامه پرداخت یارانه‌ بردارد. بر اساس قانون بودجه امسال،‌ دولت مکلف شده سه دهک پردرآمد جامعه را از فهرست یارانه‌ نقدی حذف کند. به هنگام تصویب این قانون، مسئولان دولتی با آن مخالفت کردند، زیرا معتقد بودند شناسایی سه دهک پردرآمد جامعه، دشوار است. بر همین اساس، در لایحه اصلاحیه بودجه که هفته گذشته به مجلس ارائه شد، دولت خواستار حذف تبصره الزامی شدن قطع یارانه پولدارها شده است.

به نظر می‌رسد با این درخواست، دولت عزمی به اجرای قانون مصوب مجلس برای حذف یارانه پولدارها ندارد. از این رو، برخی نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کنند که اصلاحیه بودجه تنها در حد پیشنهاد است و نهاد تصویب‌کننده قانون، مجلس شورای اسلامی است و قانون هدفمندی یارانه‌ها با همان رویکرد قبلی باید ادامه یابد.

در همین باره عامر کعبی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با جام‌جم اظهار کرد: مجلس قطعا با پیشنهاد دولت مخالفت خواهد کرد و قانون حذف یارانه ثروتمندان باید اجرا شود.وی افزود: دولت اظهار می‌کند در مضیقه مالی قرار دارد و اعتبارات کافی برای اداره کشور ندارد به همین دلیل باید مخارج خود را هم محدود کند که حذف یارانه پردرآمدها یکی از آنهاست. کعبی ادامه داد: اکنون ط‌رح‌های عمرانی کشور به دلیل کمبود اعتبارات دولتی، نیمه کاره رها شدند و بخش خصوصی هم توان ورود به این بخش را ندارد و بهتر است هزینه‌ای که قرار است به پولدارها داده شود در بخش‌های عمرانی مورد استفاده قرار گیرد.ایسنا.

یک دیدگاه بفرستید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید