پاراف آخرین اخبار مطالب و قوانین اداری شغلی استخدامی مالی

پرسش و پاسخ مشترکین عضو صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران

پاراف پرسش و پاسخ مشترکین عضو صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران :

*** آیا امکان خریداری اماکن رفاهی در نقاط ایران الخصوص شمال یا شهرهای توریستی ایران و یا حتی خارج از ایران فی مثال سوریه و …. با سود سپرده های صندوق وجود دارد تا اشخاص در قبال عدم دریافت سود بتواند از امکانات رفاهی بصورت رایگان استفاده نماید؟

جواب: حداقل در حال حاضر زمینه چنین اقدامی وجود ندارد و به صلاح و صرفه اعضاء محترم صندوق نیست.

*** در فعالیت های بازرگانی ، پروژه عمرانی و …. که منجر به تورم نشده و کاهش تورم را به همراه داشته باشد فعالیت می کنید تا ثروت افزایی داشته باشد حالا اگر احتمالا پروژه ای به شکست منجر بشود آیا تدبیری در خصوص و جبران خسارت اندیشیده شده است؟ یا همه با هم دست به دست هم ضرر را جبران خواهیم کرد؟

جواب: کلیه ی فعالیتهای بازرگانی و عمرانی صندوق ذخیره، به طور کامل کارشناسی شده و پس از یقین از داشتن حداکثر سود و نداشتن ریسک، اقدام به سرمایه گذاری می شود. لازم به ذکر است که ممکن است حوادث پیش بینی نشده ای بوجود بیاید که خارج از اختیار مدیر عامل صندوق بوده و زیانی به همراه داشته باشد که این موضوع در کلیه فعالیتهای اقتصادی اجتناب ناپذیر است.

*** مدیران صندوق ذخیره از چه طریقی انتخاب شده اند؟ مگر نه این که ۳% و د رآتی (۸ , ۱۳,۱۸%) از حقوق کارکنان شهرداری کسر خواهد شد(طبق تمایل خود ایشان) بنابراین آیا کارکنان د رانتخاب مسئولین صندوق صاحب نظر هستند؟ رای گیری میشود؟

جواب: بر اساس اساسنامه مؤسسه – هیأت مؤسس، هیأت امنائی را که همه از مدیران و مسئولان مورد وثوق شهرداری می باشند را به عنوان هیأت امناء صندوق انتخاب و هیأت مدیره و مدیرعامل نیز توسط هیأت امناء انتخاب می شوند. بدیهی است هر یک از کارکنان و مدیران شهرداری که تمایل داشته باشند توان و تخصص خود را در اختیار صندوق ذخیره قراردهند، با کمال میل استقبال می شود.

*** آیا صندوق ذخیره در آینده برنامه ای در جهت پرداخت تسهیلات به سهامداران جهت خرید مسکن خودرو و.. دارد؟

جواب: صندوق ذخیره برنامه ای برای پرداخت وام و سایر تسهیلات اعتباری به اعضاء ندارد و صرفاً از طریق از طریق بانک شهر و تعاونی اعتباری اقدام می شود.

*** آیا صندوق تمهیداتی می تواند داشته باشد که محلی برای کمک به اعضا مثلا برای ازدواج، خرید جهیزیه ، اعمال جراحی و… در نظر بگیرد.

جواب: صندوق ذخیره بر نامه ای برای پرداخت وام و سایر تسهیلات اعتباری به اعضاء ندارد و صرفاً از طریق از طریق بانک شهر اقدام می شود.

*** در خصوص محاسبه سود تعلق گرفته شده لطفا اطلاع رسانی مناسب در سایت قرار گیرد.

جواب: همانطور که مکرراً به اطلاع رسانیده شده، مجمع عمومی بابت عملکرد سال ۸۸، ۳۰% سود قطعی را به تصویب رسانده و به حساب همه ی اعضاء منظور نموده است و از ابتدای سال ۸۹ نیز سود علی الحساب ۲۰% محاسبه و به حساب اعضاء منظور می گردد.

*** لطفا در خصوص مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ریال اهدایی شهرداری ذکر شده در اولین صورت وضعیتهای توزیع شده در سال ۸۸ توضیحاتی بفرمایید.

جواب: مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال توسط شورای محترم اسلامی شهر تهران جهت خرید سهام بانک شهر در اختیار صندوق ذخیره قرار گرفت، که صندوق نیزاقدام به خرید سهام بانک نموده و کلیه اعضاء از منافع این سرمایه گذاری بهره مند می شوند لازم به ذکر است از آنجائی که هنگام واگذاری مبلغ ۱۵۰میلیارد ریال از سوی شورای شهر معوقه اعضای صندوق ۳۰هزار نفر بودند. چنین استنباط گردید که به هر یک مبلغ ۵میلیون ریال اختصاص یافته در حالی که چنین برداشتی اشتباه و منافع آن به کل اعضاء که در حال حاضر بیش از ۴۰هزار نفر می باشد خواهد رسید.

*** سود ۵۰۰هزار تومان به صورت برگه هایی تحویل کارکنان گردید و ذیل آن مرقوم شده بود که ۵ سال دیگر غیر قابل واگزاری بوده و بعد آن به شخص تعلق می گیرد(پس چرا این جمله نوشته شده بود) لازم به ذکر است که برگه مذکور به مهر وامضا صندوق مهمور گشته است.

جواب: مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال توسط شورای محترم اسلامی شهر تهران جهت خرید سهام بانک شهر در اختیار صندوق ذخیره قرار گرفت، که صندوق نیزاقدام به خرید سهام بانک نموده و کلیه اعضاء از منافع این سرمایه گذاری بهره مند می شوند لازم به ذکر است از آنجائی که هنگام واگذاری مبلغ ۱۵۰میلیارد ریال از سوی شورای شهر معوقه اعضای صندوق ۳۰هزار نفر بودند. چنین استنباط گردید که به هر یک مبلغ ۵میلیون ریال اختصاص یافته در حالی که چنین برداشتی اشتباه و منافع آن به کل اعضاء که در حال حاضر بیش از ۴۰هزار نفر می باشد خواهد رسید.در مدت اعلام شده از سوی بانک شهر شما میتوانید با مراجعه به سایت صندوق و اعلام نظر سود خود را برای خرید سهام بانک شهر اختصاص دهید.

*** آیا بعد از بازنشستگی می شود تسویه حساب نکند و از مزایا استفاده کند یا خیر؟

جواب: این موضوع با اساسنامه فعلی صندوق مغایرت دارد، لیکن در حال بررسی و کارشناسی حقوقی هستیم تا انشاءاله رفع مغایرت صورت گرفته و بازنشستگان بتوانند به عضویت صندوق ادامه دهند.

*** آیا امکان دارد در فیش حقوقی اعضای صندوق هر ماه کم و کیف هر عضو را توضیح دهید؟(سود و اندوخته)

جواب: فیش حقوق اعضاء در اختیار مراکز هزینه است و صندوق دسترسی ندارد ولی کلیه اعضاء می توانند با مراجعه به سایت صندوق کلیه اطلاعات مورد اشاره را مشاهده نمایند.

*** تکلیف همکارانی که در سالهای قبل مبلغ ۳% از حقوقشان کسر گردیده ولی در این برگه ها منظور نشده چه می شود؟

جواب: این موضوع را بایستی سازمانهای مربوطه که ۳% را از حقوق کسر کرده اند جداً پیگیر باشند و مبالغ کسر شده از زمانی که به صندوق پرداخت می شود مشمول سود قرار می گیرند.

*** چرا پرسنلی که درخواست تعاونی شهریار را اعلام نکرده اند از آنها مبلغ ۳۰۰۰۰۰ ریال کسر گردیده است؟آیا این مقدار به حساب آنها استرداد خواهد شد؟

جواب: در خصوص مبلغ ۰۰۰/۳۰۰ ریال با توجه به اینکه صندوق وکیل اعضاء برای سرمایه گذاری می باشد تشخیص داده است که سهام دار شدن در تعاونی شهریار برای کلیه اعضاء سود آور است و حال چنانچه افرادی تمایل نداشته باشند می توانند با انصراف خود به تعاونی شهریار مبلغ پرداختی را دریافت نمایند و سهم خود را باطل نمایند.

*** فرق صندوق ذخیره با تعاونی شهریار در چیست؟

جواب: این دو نهاد اقتصادی مستقل و با هیأت مدیره و مدیرعامل ها و مأموریتهای اقتصادی جداگانه ای می باشند که در نهایت هدف هر دو ثروت سازی ، سود رسانی – و ایجاد ارزش افزوده برای اعضای خود می باشد.

*** آیا امکان تغییر درصدهای اعلام شده از طرف همکاران، در آینده وجود خواهد داشت؟(۵-۱۰-۱۵)

جواب:تا سقف ۲۵ درصد امکان پذیر شده است.

*** اگر مغایرتی در اطلاعات پرسنلی وجود داشت راهش چیست؟

جواب: از طریق وب سایت و یا طی ارسال تصویر شناسنامه و کارت ملی قابل اصلاح می باشد.

*** تعدادی از صورت وضعیت های پس انداز پرسنل به واحد مربوطه تحویل نشده است و پرسنل از چه طریقی می توانند به مدرک فوق دست پیدا کنند؟

جواب: از طریق نمایندگان و رابطین محترم و یا مراجعه به سایت صندوق ذخیره می توانید صورت وضعیت پس انداز خود را دریافت نمائید.

*** سودی که در سایت صندوق ذخیره مشخص شده و درخواست شماره حساب شده کی به حساب همکارانی که خواهان سود هستند واریز میگردد؟

جواب: پس از ثبت نام، بعد از مدت ۱۰ روز تا پنجم هر ماه وتریز خواهد شد.

*** امکان ثبت نام و حذف از طریق سایت وجود دارد؟

جواب: خیر. عضویت در صندوق و یا خروج آن صرفاً با معرفی کتبی سازمان استخدام کننده((خدمات اداری شهر- هادیان شهر و…))امکان پذیر است.

*** تصحیح اشتباهات پرسنلی چگونه است؟

جواب: برای اصلاح مشخصات فردی هم از طریق مراجعه به سایت صندوق ذخیره و نیز هم از طریق رابطین محترم رفاهی امکان پذیر است.

*** در صورت فوت ناگهانی ذخیره کارکنان به چه صورت اعمال(پرداخت) می شود؟

جواب: به وارث قانونی قابل پرداخت است.

این مطلب را هم بخوانید :   اطلاعيه‌ ضوابط شركت در‌ آزمون‌ استخدامی دستياران ستادی دستگاه های اجرايی