پاراف آخرین اخبار مطالب و قوانین اداری شغلی استخدامی مالی

انتقاد به وضعیت معیشتی بازتشستگان

پاراف گزارش انتقاد به وضعیت معیشتی بازتشستگان به نقل از همشهری : وضعیــــت معیشـــتی‌ بازنشستگان همواره مورد اعتراض آنها بوده و طی سال‌های اخیر بارها نارضایتی خود را به روش‌های گوناگونی ابراز کرده‌اند؛ نارضایتی‌ای که البته همچنان ادامه دارد. از سویی، دولت هم منابع مالی مورد نیاز برای افزایش حقوق بازنشستگان بر اساس نرخ تورم را ندارد و در نتیجه افزایش حقوق بازنشستگان همواره کمتر از تورم بوده و هر سال از قدرت خرید آنها کم می‌شود.

بسیاری از بازنشستگان در گفت‌وگو با همشهری از وضعیت معیشتی و رفاهی خود انتقاد کردند و معتقدند که دریافتی کم آنها در این چند سال موجب شرمندگی آنها نزد خانواده‌هایشان شده‌است. فردی ۶۵ساله که خود را بازنشسته تأمین اجتماعی معرفی می‌کند در این‌باره به همشهری می‌گوید: پس از پرداخت ۳۱سال حق‌بیمه، در دوران بازنشستگی با مشکلات معیشتی جدی روبه‌رو هستم و ادامه چنین وضعیتی واقعا برایم سخت و ناگوار است. نزد خانواده‌ام شرمنده‌ام و نمی‌توانم سرم را بالا بگیریم. ‌ خانم مسنی که فیش حقوقی‌اش را در دست دارد هم اینطور درددل می‌کند:‌ پس از ۳۲سال خدمت صادقانه اکنون جلوی عروس و داماد و نوه‌هایم شرمنده شده‌ام و با این مستمری نمی‌دانم شب عید باید چه‌کار کنم. چرا باید طوری باشد که اکنون من و امثال من شرمسار خانواده باشیم. نادر رضایی، یکی دیگر از بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: میزان افزایش مستمری بیمه‌شدگان بازنشسته و از کار افتاده حتی از حداقل نرخ تورم اعلام شده بانک مرکزی نیز کمتر است. ‌

بازنشستگان، زیرخط فقر
درحالی‌که بازنشستگان از میزان مستمری خود به‌شدت انتقاد دارند، یکی از اعضای هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس با استناد به سخنان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که اعلام کرده حقوق زیر ۲میلیون تومان خط فقر است، می‌گوید: بر این اساس اکثر بازنشستگان با مبلغ دریافتی ناچیز، زیر خط فقر هستند. محمداسماعیل سعیدی با تأکید بر اینکه براساس قانون، مستمری بازنشستگان هر سال باید طبق تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی افزایش پیدا کند و پیشنهاد ما نیز در مجلس همین است، توضیح می‌دهد: سال گذشته نرخ تورم اعلام شده بیش از ۳۵درصد بود ولی حقوق بازنشستگان ۲۵درصد افزایش پیدا کرد، بنابراین مابه‌التفاوت مانده از حقوق امسال بازنشستگان باید در سال آینده تأمین شود و این مبلغ باید جدای از حقوق آنان محاسبه شود. با توجه به اینکه بازنشستگان حقوق کمی دریافت می‌کنند، باید مستمری آنان و کارگران سالانه حداقل مطابق با نرخ تورم زیاد شود درحالی‌که در هیچ سالی اینگونه نبوده است. ‌

این مطلب را هم بخوانید :   120 هزار شکایت از دستگاههای دولتی به دیوان عدالت اداری

سقوط به ورطه فقر
آنچه مسلم است اینکه تا‌کنون هیچ‌گاه حقوق و مزایای کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا نکرده است. شهروز افخمی، یکی دیگر از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس هم به همشهری می‌گوید: متأسفانه هر سال افزایش حقوق بازنشستگان به‌مراتب کمتر از نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی است و امسال هم نهایتا حقوق آنها ۱۴درصد افزایش می‌یابد ولی واقعیت این است که تورم حدود ۲۶درصد است. اگر کارگران فقط به یک کار اشتغال داشته باشند و بازنشستگان هم تنها درآمدشان مستمری باشد، هر روز به ‌فقر نزدیک‌تر می‌شوند ‌. سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی آذر امسال وعده داد که افزایش حقوق و دستمزد مستمری‌بگیران سال آینده به‌طور حتم متناسب با تورم خواهد بود که بهمن و اسفند اعلام خواهد شد.

آرزوی بازنشسته‌ها
رئیس سابق کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین‌اجتماعی نیز به همشهری می‌گوید: باید شورای‌عالی کار درباره میزان افزایش مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی تصمیم‌گیری کند. اگر میزان افزایش مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی کمتر از ۲۰درصد باشد ظلم به بازنشستگان است‌. علی‌اکبر خبازها هم تأکید می‌کند: در همه این سال‌ها هرگز حقوق بازنشستگان براساس نرخ تورم افزایش پیدا نکرده و گویا تصمیم‌گیرندگان از این بازار خرید نمی‌کنند و تصمیمات آنها متناسب با وضعیت جامعه نیست.

دیدگاه ها
ضرغام صادقی، ‌عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: میزان افزایش مستمری بازنشستگان با نرخ تورم نیز نامتناسب است. در دولت قبل و این دولت هیچ‌گاه حقوق بازنشستگان براساس نرخ تورم افزایش نیافته. دولت‌ها همواره اعلام می‌کنند که اعتبار لازم برای این میزان افزایش حقوق را ندارند. باید این موضوع را تدبیر کرد.

محمد اسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: بیش از ۵۰ درصد بازنشستگان از عهده هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌شان برنمی‌آیند. پیشنهاد ما این بود که دستمزدها در سال آینده براساس تورم تعیین شود. براساس آمارهای متعدد، نرخ تورم زیر۲۰ درصد بوده این در حالی است که آمارهای غیررسمی نرخ تورم را بیش از این میزان اعلام کرده است.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی: ۶۵درصد بازنشستگان برای تأمین نیازهای اولیه خود در مضیقه هستند و با مستمری خود تنها می‌توانند نان بخرند. قیمت نان ۳۰ تا ۴۰درصد افزایش یافته و حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیز به همین میزان افزایش پیدا کند.