لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران وقتی فساد در ساختارهایمان نفوذ کرد، چه باید کرد؟ - پاراف
فساد

وقتی فساد در ساختارهایمان نفوذ کرد، چه باید کرد؟

پاراف وقتی فساد در ساختارهایمان نفوذ کرد، چه باید کرد؟ : موضوع چگونگی کارکرد دولت‌ها و وجود فساد در بدنه آنها، یکی از موارد مهمی است که تأثیرات اجتماعی و اقتصادی زیادی به جا گذاشته.

می‌توان گفت زمانی ‌که اعتماد مردم به دولتمردان کاهش یابد و بین آنها فاصله بیفتد، نمی‌توان انتظار داشت فضای کسب‌وکار در جامعه روزهای خوشی را بگذراند.

بروز فساد در ارکان زیربنایی دولت‌ها از جمله مهم‌ترین موارد تأثیرگذار در وضعیت اقتصادی کشورها محسوب می‌شود. این اثرگذاری برای کشورهای درحال‌توسعه می‌تواند بسیار پررنگ‌تر باشد.

هر نوع فساد اداری و دولتی می‌تواند در حکم یک ترمز و اهرم ایجاد اختلال در تمامی حوزه‌های مهم تجاری و اقتصادی این کشورها باشد. به اعتقاد کارشناسان یکی از مهم‌ترین علل ایجاد فساد در کشورهای در‌حال‌توسعه، نبود برنامه‌ریزی مناسب برای توسعه پایدار و بلندمدت است.

فاکتور دیگر سطح حرفه‌ای پایین و کم‌رنگ‌بودن وجدان اخلاقی و نبود شایسته‌سالاری در به‌کارگیری و استخدام مدیران رده‌بالا است.

متأسفانه در چند سال اخیر بارها شاهد بوده‌ایم در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، اخباری درباره بروز تخلفات مالی سنگین دولتمردان، منتشر شده و مردم نیز واکنش‌های متفاوتی همراه با چاشنی عصبانیت، به آن داشته‌اند؛ زمانی ‌که این تخلفات علنی می‌شود، بی‌اعتمادی مردم را به سیستم دولت، چندبرابر می‌کند و پس از مدتی که این اعداد بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند و به تخلفات رسیدگی نمی‌شود، این تصور برای مردم به وجود می‌آید که این‌گونه موارد متأثر از دعواهای سیاسی بوده و با برخی مصالح نیز پرونده‌ها بسته می‌شوند.

اصولا برای تخلف در هر سطحی سازوکاری قانونی وجود دارد و به‌ویژه در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی، پاسخ‌گویی افرادی که متولی جامعه هستند، اهمیت زیادی دارد.

در قانون اساسی هم بر رفتار متولیان جامعه تأکید شده است.

اگر در حوزه اقتصاد کشور به شفافیت، رقابت‌پذیری و آزادسازی برسیم و اقتصاد شفاف و رقابتی و آزاد داشته باشیم، همه آحاد جامعه در فضای جامعه مجبور خواهند بود از قانون تبعیت کنند و مسئول اعمال هستند.

این در حالی است که از نظر قوانین نظارتی کمبودی نداریم و سازمان‌های نظارتی مختلف برای رسیدگی به اعمال افراد از فعال بخش خصوصی و دولتی اختیاراتی دارند.

یعنی ایران جزء کشورهایی است که حتی مسئولان طراز اول کشور موظف هستند میزان دارایی‌های خود را قبل و پس از مسئولیت اعلام کنند؛ بنابراین از نظر قانون و مقررات چیزی کم نداریم.

تنها راه جلوگیری از این مورد، خصوصی‌سازی واقعی اقتصاد است. تجربه نشان داده تخلفات مالی سنگین یک‌شبه و یکباره انجام نشده است. در چنین شرایطی شاید تلقی مردم این باشد که معضلات و مشکلاتی که درحال‌حاضر وجود دارد، به دلیل تخلفات مالی است که مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و متخلف یا متخلفان به سزای اعمال خود می‌رسند و احتمالا میزان مبلغی که اختلاس یا تخلف شده است به بیت‌المال بازگردانده می‌شود؛ اما اگر این اتفاق رخ ندهد، مردم بی‌اعتماد می‌شوند.شرق.